Zo života na Gymnáziu v Dobšinej

 

Na Gymnáziu v Dobšinej sa apríl začal aktivizujúcim workshopom, predstavujúcim štart v akejkoľvek oblasti od úplného začiatku, od nuly: „Ako začať úplne od nuly“.  Vďaka podpore VSE dostal každý študent, ktorý sa workshopu zúčastnil, zadarmo STARTer s postupmi a nápadmi ako začať. Pán profesor Lux žiakom prezentoval, ako rozoznávať nové nápady a ako z nich urobiť to, čo ich bude v živote baviť a aj živiť. Podujatie zorganizoval v spolupráci s Rozbehni sa (www.rozbehnisa.sk).

S rastúcou globalizáciou sa stáva čoraz dôležitejšia aj medzinárodná výmena vedomostí. Matematická olympiáda Pangea má podporu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.Organizátor súťaže chce svojim mottom“matematika spája” zjednotiť všetkých žiakov v názore, že matematika je aj zábavná a netreba sa jej vyhýbať. Hlavným cieľom olympiády Pangea je preto zvýšiť záujem žiakov o matematiku a zdokonaliť ich logické myslenie. Pangea je celoeurópska matematická olympiáda pre žiakov základných a stredných škôl. Na štvrtom ročníku sa zúčastnil zatiaľ najvyšší počet uchádzačov, čo je viac ako 65 000 žiakov zo 604 škôl z celého Slovenska. Na Gymnáziu v Dobšinej sa v tomto roku do nej zapojilo 62 našich študentov, z ktorých 7 bolo ocenených organizátormi malými vecnými cenami.

21.4.2016 študenti gymnázia využili možnosť, ako sa legálne vyhnúť skúšaniu. Aktívne sa zapojili do „GreenDay 2016“, ktorý im zaručoval, že ak sa oblečú do zeleného, nebudú skúšaní. Pani profesorka Turicová zorganizovala prezentovanie tejto aktivity fotografiou „živého listu“, ktorou nás zapojila do aktivít v rámci týždňa zeme. Týždeň na ochranu Zeme sme na našej škole ukončili spoločnou prácou na vytváraní čistého a harmonického okolia našej školy. Zhrabané listy, konáre a iný biologický odpad odviezlo auto objednané z Podniku služieb mesta.

Nositeľmi tradícií ľudových tancov na našej škole sa stali Janka Garanová Krišťáková a Branislav Straka, ktorí boli aktívnymi účastníkmi metodického dňa „Veselá Karička 2016“v Košiciach.  Priniesli nám do školy choreografiu karičky, ktorá sa bude tancovať 23.6.2016 na námestí v Košiciach, kde sa pokúsia tanečníci prekonať rekord v najdlhšej alebo najväčšej bráničke. Z našej školy sa pokusu o rekord zúčastnia pod ich vedením minimálne 16 študenti. Aj týmto spôsobom podporujeme ľudové tradície u našich študentov.

Koncom apríla sa dievčatá z 3.B a 8.A využili ponuku  „GirlsDay“, celosvetového dňa žien v informačno-komunikačných technológiách, ktorý sa konal 28.4. 2016 pod záštitou prezidenta Slovenskej Republiky Andreja Kisku. Naše dievčatá spolu s pani profesorkou Zahoranskou prežili úžasný deň v Software AG Development Center Slovakia, s.r.o., a Global Logic Slovakia, s.r.o. v Košiciach. Obe firmy im prezentovali odbor IKT, jeho atraktívnu stránku a perspektívne pracovné možnosti.

Jakub Haviarik, bývalý žiak Gymnázia v Dobšinej, ktorý počas celého štúdia na našej škole  vyhrával športové súťaže  a reprezentoval školu nielen v športe,  je dnes úspešným poslucháčom vysokej školy  vo Zvolene. Športu sa venuje naďalej, a momentálne žne úspechy v náročnej  športovej súťaži „Sparťan Race“. Tešíme sa s ním z jeho víťazstiev a držíme mu palce naďalej. Jeho nedávne víťazstvo si môžete pozrieť aj vy na tomto linku: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11509895461-reebok-spartan-race-2016/216471291185002 .

Foto: Gymdobs

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »