Kultúra

Živá červená stužka na gymnáziu

Ako nás informovalo vedenie gymnázia v Dobšinej, aj v tomto školskom roku sa naše Gymnázium zapojilo do celoslovenskej kampane „Červené stužky“, symbolu boja proti AIDS. S prvými aktivitami gymnazisti začali už v októbri, keď sa zapojili do výtvarnej súťaže a navrhovali pohľadnice. Na celoslovenskom kole ich svojimi výtvarnými prácami reprezentovali študentky Janka Štrignerová, Zuzana Bendíková a Kristína Palacková.

„V spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Rožňave sme si hravou formou zopakovali vedomosti o AIDS. Naša kampaň vyvrcholila dňa 2.12.2013, keď sme vytvorili „živú červenú stužku“. Zapojili sa nielen študenti, ale aj naši učitelia.“ Uviedli zapojení študenti. Povedzme, že na Slovensku bola kampaň prvýkrát organizovaná Mládežou SČK v Leviciach v roku 1997 a postupom času našla svojich priaznivcov a rozširovala sa aj do iných miest – ako na Slovensku, tak aj v stredoeurópskom regióne a mimo neho.

Cieľom je demonštrovať solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS, zamerať pozornosť spoločnosti na problematiku HIV/AIDS a súvisiacu stigmatizáciu a diskrimináciu. V súčasnosti neexistuje krajina, ktorej by sa problém HIV netýkal. Množstvo ľudí žijúcich s HIV/AIDS narastá napriek tomu, že možnosti prevencie existujú. Prevencia naďalej zostáva jedinou možnosťou, ako je možné šíreniu HIV zabrániť. Práve prevencia je ústrednou témou, na ktorú sa aktivity v tejto kampani zameriavajú.

Od roku 1985 až k 30. septembru 2013 bola v Slovenskej republike infekcia HIV diagnostikovaná u 489 občanov SR, v 72 prípadoch prešla infekcia HIV do štádia AIDS. Z občanov SR išlo o 419 mužov a 70 žien. Okrem prípadov HIV u občanov SR bolo zaznamenaných 127 prípadov HIV u cudzincov. Väčšina infekcií HIV v SR bola zaznamenaná v skupine gayov. Najvyšší počet ľudí s HIV je vo väčších mestách. Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR zaznamenali spolu 49 úmrtí ľudí s HIV. Národný program prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2013 – 2016 schválila vláda SR dňa 20. novembra 2013.

Čo by sme mali vedieť? AIDS je infekčné ochorenie spôsobené vírusom HIV, ktoré vedie k strate imunity, teda obranyschopnosti človeka. Vírus HIV sa môže preniesť: 1. Nechráneným sexuálnym stykom, 2. krvou a krvnými derivátmi, 3. z matky na plod. HIV sa nemôže preniesť: 1. Bodnutím hmyzom – komáre, kliešte, muchy, 2. Pri bežnom spoločenskom styku – napríklad podaním ruky, 3. spoločným používaním kuchynského riadu, 4. pri používaní WC, sprchy, bazénu a sauny.

Lukáš Macko Gymnázium Dobšiná & Redakcia MD