Kultúra

Zimnouličiari sa stretli po 10. rokoch

V sobotu 15. Septembra sa na Zimnej ulici konalo po desaťročnej prestávke v poradí už XI. Stretnutie zimnouličiarov. Dobrá nálada, spev a pekné spomienky boli základnými ingredienciami pre navodenie správnej atmosféry. Asi 50 zimnouličiarov sa začalo postupne schádzať o deviatej hodine pri miestnej historiskej „četerni“, pred domom predsedu pána Emila Šmelka, ktorý prítomných privítal a priblížil nám aj celú históriu podujatia.

„My ako športovci na Zimnej ulici sme lyžovali, hrali futbal a venovali sa rôznym športom. Potom keď sme tak trošku nabrali na rokoch zostali nám na tieto časy iba spomienky. Vždy sme spomínali ako sme za mlada pretekali a prežili mnoho krásnych chvíľ na tejto našej ulici. Chceli sme preto zorganizovať spoločné podujatie, no vždy zostalo iba pri rečiach. V roku 1993 som sa rozhodol, že už nebudeme iba tárať a pôjdeme do toho.“ Povedal nám Emil Šmelko, ktorý najradšej hovorí otvorene bez okolkov, čo mnohí ľudia v jeho okolí vítajú.

Aké boli prvé kroky k zavedeniu tradície ojedinelých stretávok, ktoré  v prípade zimnouličiarov pôsobia viac ako rodinné stretnutia? „Oslovil som hneď Hutníkovcov, Smendekovcov, Šmelkovcov, Jóžiho Berkéša, Vojtecha a Laja Liptákovcov a Maťa Krausa, ktorí tvorili taký ten základ. Spoločne sme sa dohodli a v tom istom roku poskladali po vtedajších 50 korún na prvú akciu. Potom sme naše stretávky organizovali každý rok od roku 1993 až do roku 2002.“ Dokončil pán Šmelko.

Prítomný primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) sa poďakoval všetkým za toto krásne podujatie slovami. „Zimná ulica bola ulicou, kde sa žilo družne a v priateľstve. Verím, že toto priateľstvo a krásna atmosféra, ktorá niekedy tu prebývala bude prebývať aj teraz a že prežijeme pekný a príjemný deň. Ja chcem využiť príležitosť a chcem poďakovať Emilovi, jeho rodine a všetkým, ktorí toto stretnutie zimnouličiarov pripravili.“ Po príhovoroch si prítomní vypočuli pieseň o Zimnej ulici, ktorú si môžete vypočuť vo forme videa pod veľkou fotogalériou.

Terajší, ale aj bývalí zimnouličiari prešli mestom až na námestie, kde sa občerstvili v bufete kultúrneho domu a prijali pozvanie od Ing. Michala Neubauera na exkurziu jeho súkromného baníckeho múzea. Neskôr sa zastavili v Pálkovom dome, terajšom Penzióne Calisto, odkiaľ prešli na chatovú osadu Alweg, kde si pochutnali na guláši a občerstvení. Toto podujatie sponzorsky podporilo mesto Dobšiná, Podnik služieb, Mestské lesy s.r.o, Calisto s.r.o. a Ing. Michal Neubauer.

Foto & video: Redakcia MD

{gallery}foto_akcie/stretnutie_zimnouliciarov{/gallery}