Židovský cintorín zdevastovali vandali a lupiči

Na podnet rozhorčených obyvateľov mesta, sme sa dnes vybrali na židovský cintorín v Dobšinej, ktorý nájdeme na Troch ružiach. Už v minulosti sme sa venovali histórií Židov na území nášho mesta, kde sme uviedli, že nie je síce presne známe kedy sa do Dobšinej prisťahovali prví Židia, no môžeme usudzovať, že to bolo okolo roku 1850, keďže pri sčítaní ľudu roku 1857 sa v tejto národnosti objavilo šesť osôb. Židovská menšina v Dobšinej sa následne v priebehu desaťročí rozrastala a to až na 250 osôb a bolo preto pochopiteľné, že bol zriadený aj pietny priestor určený k pochovávaniu zosnulých.

Táto menšina si v Dobšinej vybudovala aj synagógu a roku 1903 bola plne funkčná. Krátko po druhej svetovej vojne  bola ale synagóga zničená a ako uvádza Ing. arch. Eva Šmelková z Pamiatkového úradu v Rožňave :„vzťahy s majoritným obyvateľstvom sa zhoršili v období Slovenského štátu, po radikálnych protižidovských opatreniach. Židov zbavili základných občianskych a ľudských práv  a vylúčili ich z hospodárskeho života. Do vyhladzovacích táborov deportovali asi 80% židovského obyvateľstva. Po prerušení deportácií ostalo v Dobšinej len šesť rodín, dočasne chránených výnimkami. Po oslobodení sa do mesta vrátilo len niekoľko Židov. V roku 1948 ich tu bývalo len 27 a viacerí z nich sa po roku 1949 vysťahovali do Izraela a iných štátov.“

Jedinou spomienkou na židovskú menšinu v Dobšinej zostal iba cintorín, ktorý je dnes hojne využívaný najmä asociálnymi skupinami. Po dnešnom vstupe na cintorín, na ktorého stav nás upozornili miestni obyvatelia nás čakal poriadny šok. Vandali sa činili veľmi precízne, lebo ako vidieť na našich fotografiách a videu, ich vyčíňaniu uniklo iba zopár vzácnych náhrobných kameňov. Ostatné sú povyvracané, ba dokonca rozbité. Keď si predstavíme, že jeden kamenný blok váži 300 a viac kilogramov, vandali museli vedieť presne čo chcú ich vyčíňaním docieliť.Ako cintorín vyzeral pred rokom pre porovnanie a viac o židovskej cirkvi v Dobšinej sa dočítate TU.

Ako nám povedal jeden z miestnych obyvateľov: „Pozrite sa ako to tu vyzerá. Či už niekto chce, alebo nechce, aj toto patrí k histórii nášho mesta a nepochopím ľudí, ktorým niečo takého mohlo vadiť. Inde sú tieto miesta vyhľadávané, sú uchovávané a často využívané aj na turistické účely, no hlavne pre uchovávanie historickej hodnoty. Tu si niektorí nevážia nič, buď kvôli chorej ideológií, prípadne si dokazujú silu ničením namiesto vytvárania. Je to asi odrazom dnešnej doby.“ Zhodnotil obyvateľa kontaktovali sme aj Podnik služieb mesta Dobšiná, za ktorý nám odpovedal jeho konateľ Tibor Hatmatha.

„Židovský cintorín sa stal terčom veľkých krádeží už pred 15.-timi rokmi. Zmizli odtiaľ krásne čierne mramorové kamene a zlodeji tam nechali iba tie, o ktoré kamenári už nemali záujem. Pred tromi rokmi sme všetky zhodené náhrobky osadili na ich miesto, ale o chvíľu boli znovu zhodené a dnes vyzerá cintorín takto. Aj minule som hovoril s predstaviteľom Židovskej obce a dohodli sme sa tak, že náhrobky už nebudeme stavať, ale položíme ich len na hrobové miesta, no ani to nepomáha.“ Dokončil pre náš portál konateľ Podniku služieb. Je zrejmé, že Židovská obec, v spolupráci s mestom majú záujem o záchranu tejto pamiatky v Dobšinej, ale bezohľadnosť ľudí, ktorú vidieť na našich záberoch nedokáže zastaviť nič.

{gallery}foto_aktuality/vandalizmus_zidia{/gallery}

{youtube} oulNMc8ZaDE{/youtube}