Kultúra

Žiaci ZŠ zavítali do školy v prírode vo Vrátnej

Žiaci 1.stupňa ZŠ v Dobšinej sa zúčastnili ŠvP v nádhernom prostredí Malej Fatry vo Vrátnej. Ubytovaní boli v Hoteli Boboty, ktorý svojou jedinečnou polohou a prekrásnym okolím, splnil najtajnejšie očakávania. Pre žiakov bol pripravený bohatý program. Vyučovanie učiteľov suplovali sprievodcovia a tabule na náučných chodníkoch. Vlastivedné učivo žiaci zvládali počas cestovania. Spoznávali nášho národného hrdinu Jánošíka pri čítaní povestí a  podrobne spracovaných prezentáciách ich učiteľkami. Naučili sa o ňom aj pieseň, ktorá sa im veľmi páčila a sprevádzala ich celým pobytom. Oboznamovali sa s tradíciami tohto kraja, aj z rozprávania tety, ktorá im robila ukážky výroby syrových korbáčikov.

Žiaci si na syroch veľmi pochutili a odniesli si ich domov ako suvenír pre rodičov. Prírodovedu si zopakovali v chránenom území Malej Fatry, kde si užili vyhliadkovú jazdu lanovkou na Chleb a na turistickej vychádzke na Jánošíkove Diery. Po turistike boli žiaci odmenení záchranármi horskej služby a  mohli si vyskúšať zlaňovanie. Celé vyučovanie bolo prepojené telesnou výchovou, nechýbala ani malá olympiáda, plávanie v hotelovom bazéne, nočný pochod s Jánošíkom, či návšteva lanového parku.

Odmenou žiakov za aktívne vyučovanie bol nájdený Jánošíkov poklad plný sladkostí, za ktorý chceme poďakovať primátorovi mesta Dobšiná, Jánovi Slovákovi a konateľovi Mestských lesov Dobšiná, Marcelovi Kollárikovi. Drobné odmeny sme udelili aj za malú olympiádu, vzorný poriadok a správanie na izbách. Po plnohodnotne prežitom týždni nás čakala ešte dlhá cesta domov, na ktorú nám finančnou čiastkou prispeli súkromní darcovia. Žiaci sa domov vrátili unavení, ale s pocitom hrdinsky zvládnutého týždňa bez rodičov. Veríme, že im zostanú krásne spomienky, zážitky a množstvo nezabudnuteľných chvíľ ešte dlho v pamäti.

Mgr. Zuzana Lefflerová