Aktuality

Zarážajúca pravda o pamätníku baníckej histórie

 

25. augusta 2013 vyšiel článok, ktorý  informoval o osadení vzácneho monolitu, ako pamätníka  baníctva, na hlavnej ulici SNP v Dobšinej. Primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) nám vtedy bez okolkov povedal: „Je to naša vlastná iniciatíva a realizujeme ju vo vlastnej réžií. Objavili sme jeden krásny monolit, ktorý dokonale symbolizuje bohatú a slávnu históriu mesta, najmä banícku históriu. Priestor okolo kameňa bude v budúcnosti upravený a budú tu osadené aj tabule so symbolmi baníctva, ktoré budú informovať verejnosť o baníctve, ale aj odkiaľ tento monolit je.“

V týchto dňoch sa nám ozval skutočný otec celej myšlienky, pán Alan Dolog, ktorý nás upozornil na podľa neho hanebný prístup vedenia mesta. Ako sám popísal: „V roku 2008 som sa stretol s Karolom Horníkom, primátorom mesta Dobšiná, ako s priateľom – konškolákom, aby som mu navrhol urobiť jeden dôstojný pamätník na vyjadrenie spomienky na ťažkú prácu baníkov, haviarov, uhliarov a ďalšiu banskú infraštruktúru, na ľudí, ktorí naveky vtisli svojimi mozoľnatými dlaňami pečať mestu Dobšiná, ktoré milujem.

Karolovi sa nápad hneď zapáčil. Ja som mal predstavu realizovať to čím skôr, pretože som ako zamestnanec SPP mohol mať k dispozícii ťažkú techniku na dovoz mnou vybraného kameňa – krásneho kremeňa zafarbeného do hneda obsahom železa. Karol s realizáciou otáľal, chcel to realizovať pred voľbami – jeho voľbami. Naliehal som, lebo som vedel, že už dlho pracovať na SPP nebudem. Neposlúchol ma. O rok vyšiel článok na www.mestodobsina.sk – link:http://www.mestodobsina.sk/index.php/470-dobsina-bude-mat-dalsi-symbol-banickej-historie, kde sa odohrala pomerne prudká diskusia na Horníkové interview.

 Dnes som dostal pozvánku ako čestný hosť na zahájenie Turíc. Pozvánke predchádzala pomerne šokujúca korešpondencia medzi primátorom Horníkom a mnou. Túto korešpondenciu vám poskytujem preto, lebo mi nie je jedno, ako so mnou komunikoval a neospravedlnil sa, hoci mal možnosť.  Celá vec ma veľmi mrzí asi viac, ako jeho…Pretože som sa už tešil, že tam stretnem ľudí, ktorých mám rád, no nestane sa to. Nevedel by som sa zúčastniť podujatia, ktoré vedie človek, ktorý ma najprv pozve a potom urazí.

To znamená, že vlastne pozvanie bolo formálne. Takto jedná primátor Dobšinej!? Smutné! Pri predstave, že by som mal namiesto kože na tvári plech a zúčastnil sa celej udalosti a recepcie, asi by som neprehltol ani sústo a nepodal ruku človeku, ktorý takto s ľuďmi jedná.“ Pán Dolog nám priložil aj mailovú komunikáciu, kde s ním primátor mesta Dobšiná komunikuje z oficiálneho mailového konta, (čím sa stáva verejne prístupnou) štýlom, ktorý posúďte sami, či je hodný najvyššej autority mesta .

Výťažok prepisu mailovej komunikácie

Dňa 21.05.2014 -13:10 prichádza pánovi Dologovi email s kancelárie primátora: Dobrý deň, chceli by sme Vás poprosiť o Vašu poštovú adresu, na ktorú Vám zašleme pozvánku na XXII. Turíčne sviatky mesta Dobšiná, počas ktorých bude symbolické odhalenie sochy Sklenenej pani a monolitu, ktorý symbolizuje slávnu banícku históriu mesta Dobšiná.S pozdravom zamestnanec mesta.

21.05.2014 16:58 pán Dolog odpovedá: Dobrý deň! Fúúúha, som v šoku! To sa Karol prekonal! 🙂 Mne to stačí aj emailom. 

22.05.2014 07:43 primátor reaguje : Veľavážený pán Dolog, tvoje dosť úbohé, primitívne a hlavne neopodstatnené invektívy na moju osobu sú bohužiaľ, len dôkazom tvojej? inteligencie. Keď pozvanie príjmeš, rád na túto tému prehodím pár slov. S pozdravom Karol

22.05.014 10.36 pán Dolog odpovedá : … Aká invektíva? Aké primitívne správanie? O čom to tu čítam? To naozaj mám chápať pozvanie ako úprimné? Ja mám merať 700 km na to, aby si mi vysvetlil niečo, čo sa dalo už dávno mailom, či telefónom? Karol formalizmus nemám rád. Nemám rád ani krivé obvinenia a naozaj urážlivý tón z Tvojej strany. Verím, že mi vysvetlíš, prečo ma pokladáš za primitíva. Budem na to čakať. Ale, prosím, len mailom, alebo písomne. Už nie telefonom. Hlavne mi, prosím, vysvetli, čo je na mojej vete To sa Karol prekonal primitívne! Možno ma spájaš s niekým, niečím, o čom ani neviem. Dôrazne trvám na vysvetlení toho, čo si tu napísal! Alan

22.05.2014 11:33 primátor odpovedá :… ja nezvyknem veľa polemizovať a telefonicky už vôbec nie, nemusíš mať obavy… Ja som len reagoval na tvoj posledný e-mail, ale aj predchádzajúce tvoje vyjadrenia (okrem iného aj k „monolitu“). Nikdy mi ani len nenapadlo, aby som vyzdvihol v súvislosti s monolitom seba. Trvalo mi cca 2 roky, kým sa mi tvoju myšlienku podarilo zrealizovať. Nebolo to ľahké a stálo to veľa peňazí. Som úprimne rád, že „kameň“ je na mieste…. Vďaka tebe! A o to viac ma mrzia tvoje vyjadrenia. To je všetko. Na túto tému už len osobne! Karol* Predchádzajúce vyjadrenia – komentáre k článku – link:http://www.mestodobsina.sk/index.php/470-dobsina-bude-mat-dalsi-symbol-banickej-historie

Našu redakciu zaujali ďalšie vyjadrenia primátora, že osadenie monolitu trvalo 2 roky a stálo kopu peňazí, keďže v predchádzajúcom rozhovore uviedol, že osadenie nového symbolu baníctva v Dobšinej sa nijako nedotklo rozpočtu mesta a všetko bolo riešené prostredníctvom mestského podniku Mestské lesy Dobšiná, čiže vo vlastnej réžii. Preto sme oslovili poslanca Jána Slováka (nezávislý), ako to bolo s financovaním tejto záležitosti:

„V prvom rade chcem podotknúť , že tento nápad s monolitom sa mi veľmi páči a plne súhlasím s takýmto baníckym pamätníkom. Preto aj touto cestou ďakujem pánovi Alanovi Dologovi za tento skvelý nápad , ako aj za nájdenie samotného monolitu. Žiaľ moje zistenia okolo financovania tohto pamätníku mi už úsmev na tvári nerobia. Osobne som rozprával s pánom Dologom, koľko bolo potrebných financií na tento jeho projekt. Jeho odpoveď ma veľmi zaskočila, keďže povedal, že celá tá preprava aj s osadením by stála v tej dobe 2500 korún Slovenských.

Preto sa pýtam prečo sa to neurobilo v tej dobe ? Nech si odpovie každý sám. Príprava trvala vraj 2 roky ? Príprava čoho ? Vo vlastnej réžii ? Moje zistenie bolo, že to realizovala súkromná firma, ktorú som teda oslovil s otázkou, ako bola financovaná nimi vykonaná preprava aj osadenie. Dostal som veľmi zarážajúcu odpoveď. Žiadna dvojročná príprava. Firmu oslovila bývalá konateľka ML Dobšiná, či to dokážu zrealizovať na čo dostala odpoveď, že áno. Celú prepravu aj s osadením firma uskutočnila v jeden deň a za túto prácu  fakturovala ML Dobšiná sumu 9372 EUR.

Zarážajúce na tom je, že bývalá konateľka odmietla takto vystavenú faktúru zaplatiť a žiadala fakturovať miesto tejto práce inú prácu a to vyvážanie cesty na čo daná firma aj vystavila 18.08.2013 faktúru č.11 až tak im bolo zaplatené. Pýtam sa ako si toto môže vôbec niekto dovoliť ? Ako môže takto jednať konateľka, alebo sa pýtam na čí príkaz ? Koľko existuje takýchto faktúr pod, ktorými sa ukrýva niečo úplne iné ? Je pre mňa absolútne nepochopiteľné prečo sa to neurobilo v tej dobe, keď sa to dalo za viac ako 100krát lacnejšie ? Nechám na občanoch tohto mesta, aby si vytvorili vlastný názor na celú túto záležitosť, ako aj na vyjadrenia a jednanie primátora mesta.“

Ilustračné foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »