Z mestských peňazí rozdajú tisíce eur

Ako je už zvykom, nový rok je pre nohých novým začiatkom plným predsavzatí, ale pre niektorých aj túžobným očakávaním rozhodnutí mestských poslancov. Samozrejme ako je už dopredu jasné, jedná sa o peniaze. Očakávania koľko z mestských peňazí dostanú sú v toto obdobie najmä zo strany organizácií a jednotlivcov, na území mesta Dobšiná. Tie, si podľa platných zákonov a VZN miest nevynímajúc Dobšinú, môžu uplatniť svoje žiadosti o dotácie. Tieto peniaze pritom pochádzajú z verejných prostriedkov a nejedná sa o žiadne drobné.

Pozrime sa preto spoločne, koľko subjektov si tento rok nárokuje dotácie z mestského rozpočtu. Dovedna si žiadosť o dotáciu podalo až 9 športových a nešportových organizácií. Spolu žiadajú 31 675 eur, čo v starej mene činí skoro 1 000 000 korún.  Mestská rada sa ale uzniesla, že takéto požiadavky nemožno uspokojiť a preto organizáciám predbežne ponúka „len“ 16 150 eur, teda skoro 500 000 korún. V prehľadnej tabuľke si môžete pozrieť, ktoré organizácie žiadajú dotáciu, ich požiadavky a odporúčané výšky dotácií zo strany mesta.

P.č.

Celkom

31 675

16 150

V uliciach Dobšinej sme sa spýtali v malej ankete čo na to hovoria obyvatelia. Ako prvý nám na našu otázku odpovedal pán Ján. „V tejto politike dotovania nevidím zmysel. Inde to funguje tak, že ak organizácie niečo chcú, musia sa o to aj snažiť a to rôznymi aktivitami, pri ktorých si sami pozháňajú peniaze na svoju činnosť. Máme tu iné problémy ako rozbité cesty, chodníky a nefunkčnú čističku. Vnímam to ako kupovanie si ľudí.“

V ďalšom prípade sme oslovili matku na materskej dovolenke. „Som úplne proti. V Dobšinej nie je pre deti vybudované nič, žiadne detské ihrisko a aj tie donedávna jestvujúce sa pomaly demontujú. Tiež keď sa pozriem na jednotlivé organizácie, ich vedenia majú veľmi úzke prepojenie na mestský úrad a dotácie a ich prideľovanie vôbec nie sú transparentné“

V poslednom prípade sme oslovili invalidného dôchodcu ktorý pre náš portál povedal.“Je smutné, že na všeličo iné sa dávajú veľké peniaze, len nie na ľudí, ktorí to naozaj potrebujú. Nehovorím tu len o sebe, ale aj v našom meste je veľa obyvateľov, ktorí sú zdravotne, alebo inak znevýhodnení. Najväčšie sumy sa pritom dávajú aj na jednotlivcov čo je ešte viac zarážajúce.“ Dodal rozčarovaný dôchodca pri pohľade na sumy, ktoré sme každému respondentovi poskytli. Mestskí poslanci rozhodnú o dotáciách pre žiadateľov v stredu 27. februára na svojom 21. zasadaní.

Ilustračné foto: Redakcia MD