Šport

XVIII. Medzinárodná športová olympiáda detí a mládeže partnerských miest

 

V prvé júnové dni, žiakov reprezentujúcich naše mesto, privítalo maďarské mesto Sajószentpéter na XVIII. Medzinárodnej športovej olympiáde detí a mládeže partnerských miest. Mladí športovci z partnerských miest Dobšiná, Kobiór, Sajószentpéter a Šternberk sa opäť po roku stretli, aby si zmerali svoje sily v rôznych športových disciplínach. Súťaže žiakov prebiehali v areáli základnej školy a športového areálu pri obecnom úrade v Sajószentpéteri a boli rozdelené na dva súťažné dni. Pred začatím súťaží sa konal spoločný sprievod všetkých športovcov v areáli základnej školy, kde sa za prítomnosti delegácií tvorených zástupcami jednotlivých miest uskutočnilo slávnostné otvorenie tohto krásneho podujatia. Pre všetkých účastníkov bol pripravený  krátky kultúrny program.

V piatok poobede sa uskutočnila súťaž v lezení na umelej stene. V tejto disciplíne svoje krajiny reprezentovali dvaja chlapci a dve dievčatá. Výhodu domácej steny využili domáci zástupcovia, ktorý ju vyhrali. Našim zástupcom sa nepodarilo presadiť sa v silnej konkurencii a obsadili celkovo 4. miesto. Súbežne prebiehali aj boje za zelenými  stolmi v súťaži stolných tenistov. Našim reprezentantom Martinovi Červenákovi a Michalovi Jergovi sa podarilo vyhrať všetky svoje zápasy a tak sa stali suverénnymi víťazmi stolnotenisového turnaja. Svoje schopnosti a taktické myslenie prezentovali aj mladí šachisti v súťaži trojčlenných družstiev. Najviac sa darilo Markovi Žorimu, ktorý dokázal poraziť všetkých svojich súperov a vyhrať svoje partie.

Harmonogram súťaží pokračoval v sobotu od rána až do neskorého popoludnia v priestoroch športového areálu a telocvične pri obecnom úrade. Doobeda prebiehali boje v atletických disciplínach. Z našich reprezentantov sa najviac darilo Adamovi Labudovi, ktorý obsadil druhé miesto v hode kriketovou loptičkou. V poobedňajších hodinách chlapci bojovali na ihrisku o víťazstvo vo futbalovom turnaji a dievčatá zvádzali tuhé boje v telocvični počas turnaja v hádzanej. V zápale boja sa vyskytli aj sporné situácie a menšie zranenia, ale nakoniec zvíťazil športový duch a z víťazstiev sa tešili tí najlepší. Nebyť zranenia nášho kľúčového hráča mohol pre našich chlapcov dopadnúť futbalový turnaj aj lepšie, no rozhodne sa nestratili a bojovali až do posledného hvizdu rozhodcu.

Po skompletizovaní výsledkov a spočítaní bodov zo všetkých súťaží sa celkovými víťazmi XVIII. Medzinárodnej športovej olympiády detí a mládeže partnerských miest  zaslúžene stali športovci z mesta Šternberk. Svoje víťazstvo spontánne oslavovali spoločným tancom, čím všetkých presvedčili o tom, že sú skvelá partia, ktorá počas celej olympiády ťahala za jeden povraz. Žiaci reprezentujúci Dobšinú obsadili celkové štvrté miesto.

Súčasťou tohto podujatia bol aj plenér maliarov a fotografov, čím sa nadviazalo na predchádzajúcu spoluprácu medzi amatérskymi výtvarníkmi a fotografmi partnerských krajín. Výtvarníci prostredníctvom výtvarných diel priblížili kultúrne zaujímavosti a prírodné krásy Sajószentpéteru. Vo fotografiách umelci zachytili krásy mesta a športovcov na olympiáde. Práce výtvarníkov a fotografov boli vystavené  na obecnom úrade aj pre širokú verejnosť.  V rámci olympiády sa stretli aj zástupcovia partnerských miest Kobiór, Sajószentpéter, Šternberk a Dobšiná na futbalovom turnaji  Old Boys. Borci z Dobšinej si vybojovali krásne druhé miesto.

Všetci účastníci sa v sobotu večer stretli v sále obecného úradu, kde prebehlo slávnostné vyhlásenie výsledkov, a tým  oficiálne ukončenie ďalšieho vydareného podujatia. V rámci kultúrneho  programu najviac zaujalo vystúpenie skupiny, ktorá predviedla veľmi peknú ohňovú show. Pre žiakov bola pripravená diskotéka, na ktorej sa všetci veľmi dobre zabávali a nadväzovali nové priateľstvá, čo je aj cieľom konania týchto stretnutí mladých ľudí našich partnerských miest. Budúci rok sa znova stretneme v meste Šternberk s cieľom zabojovať o celkové prvenstvo.

Mgr. Peter Čarnoký

Translate »