Vznikol stolnotenisový oddiel, ktorý búra predsudky

Šport zbližuje všetkých bez ohľadu na národnosť, rasu, či vierovyznanie. Práve to si uvedomil Marián Bubenčík, vajda mesta Dobšiná, ktorý v duchu tohto motta inicioval založenie stolnotenisového oddielu v rómskej komunite. V priebehu krátkeho času sa mu podarilo dať dokopy hráčov, ale tiež sponzorov, ktorí boli ochotní jeho myšlienku podporiť či už finančne, alebo vecne. Ako sám povedal, pokiaľ má človek chuť skutočne svoje nápady zrealizovať, je to už iba o pevnej vôli, ale aj chuti urobiť niečo pre svoju komunitu aj mimo práce.

„O rómskej komunite poväčšine panujú negatívne názory a aj skrz túto aktivitu sme chceli dokázať, že Rómovia sa môžu pozitívne zviditeľniť aj na poli športu. Spolu s kamarátom Števom Kašparom sme oslovili zopár chlapcov a prihlásili sme sa do súťaže. Naši hráči pochádzajú z rôznych sociálnych vrstiev, niektorí aj z osady. Trénujeme v telocvični miestneho gymnázia a detskom domove v každý pondelok a stredu, v piatky mávame zápasy. Chceme sa poďakovať jednak za poskytnutie priestorov, ale aj iným sponzorom ako OZ Detstvo deťom, Jozefíne Mišankovej – E58, Matúš Valter – too short, Ján Nemčko – Janete, Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o., Mesto Dobšiná, Ivan Sakin, Tomáš Kotlár za našu podporu,“  dodal Marián Bubenčík.

Oddiel hráči pomenovali Vajda Team Dobšiná a momentálne ho nájdeme v tabuľkách 6. okresnej ligy s dobrými výsledkami. Pomaly sa rady hráčov rozširujú a na ich aktivitu zareagovali aj mladí, ktorí prejavili záujem sa pridať. Marián Bubenčík vidí hlavný zmysel v zlepšení spolunažívania s majoritnou spoločnosťou, ktorá priamo na ich zápasoch môže vidieť snahu zmeniť veci k lepšiemu aj prostredníctvom športových výkonov. Stolnotenisový oddiel chce naďalej napredovať a časom možno postúpiť do vyšších súťaží.

Text: Juraj Karika, foto: sukr. archív Bubenčík