Kultúra

Vyrábali veľkonočné kraslice a pozývajú na súťaž

Veľkonočné sviatky sú pomaly za dverami, o čom nás utvrdzujú aj tovary v obchodoch so zameraním na veľkonočnú tematiku. Zajačiky, kuriatka, vajíčka, korbáče, to všetko na nás hľadí z regálov v obchodoch, samozrejme za „akciové“ ceny, keďže sa to tak ľahšie predáva. Vložiť si do nákupného košíka už hotový výrobok a zaplatiť zaň nie je žiadny problém, to zvládne každý. Čo tak si niečo vlastnoručne vyrobiť? Práve to bolo cieľom tvorivých dielní, ktoré sa uskutočnili včera v priestoroch herne Mestského kultúrneho strediska, pričom sa tvorilo práve na tematiku Veľkej noci.

Ako nám bližšie povedala Mgr. Jana Krišáková, riaditeľka ZUŠ Dobšiná, ktorá tvorivé dielne pripravila: „S príchodom jari sa blížia aj veľkonočné sviatky spojené s ľudovými tradíciami. Na dnešných tvorivých dielňach sme vyrábali farebné kraslice niekoľkými technikami. Deti obtáčali slepačie vajíčka prírodným špagátom a dekorovali ich mašličkami, kvietkami a stužkami. Túto prácu hravo zvládli aj najmenšie detičky. Druhou technikou bolo klasické maľovanie voskovou technikou. V kovových nádobkách sme si rozpustili voskovky a špendlíkom sme zahorúca nanášali rôzne vzory inšpirované ľudovými motívmi.“ Priblížila nám Mgr. Krišáková a pochválila aj účastníkov.

„Deti boli veľmi šikovné a z ich rúk vyšli prekrásne farebné výtvory. Veríme, že to bolo pre nich inšpirujúce a vyskúšajú si zdobenie vajíčok aj doma, aby si mohli skrášliť svoje domácnosti a obdarovať kúpačov. S najkrajšími originálnymi vajíčkami sa môžu aj so svojimi mamkami zúčastniť súťaže o najkrajšiu kraslicu počas veľkonočnej výstavky.“ Dodala na záver Mgr. Jana Krišáková pre náš portál. Spomínaná súťaž bude prebiehať v troch kategóriách detí 1-4 ročník, detí 5-9 ročník a spoločnej kategórie mládeže a dospelých. Súťažiť sa bude v rôznych tradičných, aj netradičných technikách na klasickom slepačom vajíčku.

Termín odovzdatia prác je určený na 14. apríla 2014 od 15:00 do 17:00 v Mestskom kultúrnom stredisku. Poslaním súťaže je podporiť a uchovať tradičné ľudové remeslá, vzory a techniky, no predovšetkým dať možnosť výtvarnej prezentácii deťom i dospelým. Kraslice budú hodnotiť návštevníci výstavy „Veľkonočné inšpirácie“ 15. apríla. V každej kategórii získajú ceny 3 kolekcie kraslíc s najväčším počtom hlasov. Popustite uzdu svojej fantázie a zapojte sa do tejto súťaže aj vy. Tiež sa môžete zúčastniť aj ďalších tvorivých dielní v apríli, kedy sa budú vyrábať veľkonočné dekorácie.

{gallery}foto_organizacie/cvc_kraslice{/gallery}

Poskytnuté foto: ZUŠ Dobšiná