Krimi

Výpis udalostí Mestskej polície v Dobšinej za mesiac august 2016

Dňa 01.08.2016 o 15,40 hod. oznámila telefonicky vodička, obyvateľka mesta, že pri prechádzaní križovatky na ul. Jarkovej (pri zastávke SAD) do jej  motorového vozidla narazil cyklista. Do križovatky vchádzala z uličky od Zimnej ul., keď zbadala chlapca na bicykli, ktorý jej mal dať prednosť, tak zabrzdila, ale cyklista vrazil jej do vozidla. Kým sa stihla spamätať, tak vyskočil, schytil bicykel a z miesta ušiel. Vodička správne zareagovala, zostala na mieste a udalosť nahlásila. Následným šetrením ako cyklista bol zistený maloletý,11 ročný občan zo Zimnej ulice, ktorý jazdil na bicykli po ceste bez potrebných znalosti, pretože rovná cesta nie je automaticky hlavná cesta. Prípad bol odovzdaný Polícii, ktorá vec riešila.

Dňa 3.8.2016 o 11,00 hod. prijala MsP niekoľko oznámení od občanov, že po domoch  chodia neznámi ľudia a ponúkajú nejaké zmluvy za elektrinu. Hliadka na mieste preverila pracovníka energetickej firmy zo Slovenska, ktorý navštevoval domácnosti a ponúkal odber elektriny od tejto spoločnosti. Preukázal sa riadnou zmluvou a oprávnením konať v mene firmy a danom prípade nebolo zistené protiprávne konanie. Vec bola  nahlásená na Políciu, ktorá tiež prijala niekoľko oznámení  od občanov mesta.  Je dobré, že v takýchto prípadoch občania nahlásia pohyb podozrivých osôb v meste, ktorých činnosť následne preveríme.

Dňa 06.08.2016 o 22,05 hod. nahlásili obyvatelia  Novej ulice, že v dome oproti je hluk a krik a nemôžu spať. Hliadka na mieste zistila, že majiteľka domu si v kruhu širokej rodiny robila rodinnú oslavu, veď na oslavu sa vždy nájde dôvod. Oslava samozrejme nemohla byť bez alkoholu, muziky a kriku. A ako to už pri takýchto oslavách býva, zaúradovali emócie a možno aj niečo iné, dve rodinné príslušníčky si začali vybavovať staré hriechy a skočili si do vlasov. Výmena bola taká hlučná, že ju bolo počuť v širokom okolí, čo samozrejme rušilo ostatných. Majiteľka nakoniec oslavu ukončila a zaplatila za  konanie svojich príbuzných.

Dňa 9.8.2016 o 20.00 bolo hliadke MsP oznámené, že pri novej pumpe došlo k nehode. Na mieste došlo k dopravnej nehode, kde vodič motorového vozidla pri vychádzaní z pumpy nezbadal skúter prichádzajúci po hlavnej ceste smerom na Rožňavu a narazil do neho. Nakoľko v danom mieste došlo k obmedzeniu dopravy, hliadka na požiadanie v rámci súčinnosti zabezpečila miesto dopravnej nehody do príchodu policajtov.

Dňa 11.8.2016 o 17,00 hod. oznámil majiteľ rodinného domu na Hnileckej ulici, že šiel do záhrady kde ho čakalo nemilé prekvapenie. Našiel tam malého zberača, ktorý sa snažil pomôcť mu pozbierať jeho úrodu ringlot, hneď zavolal na oddelenie. Hliadka na mieste zistila, že 13 ročný maloletý z Novej ulice, ktorý dostal chuť na ovocie, tak preskočil plot na záhrade a v kľude si zbieral úrodu ringlot.. Niektorí si asi vysvetľujú jesenné obdobie, ako čas zberu cudzej úrody a 88 ročný majiteľ sa určite zaobíde bez takýchto pomocníkov. Konanie maloletého bolo oznámené matke a vec bola odložená.

Dňa 16.8.2016 o 17,00 hod. oznámila predavačka obchodu na námestí, že v predajni došlo ku krádeži. Hliadka na mieste zistila ako páchateľku 12 ročnú maloletú z Dobšinej, ktorá si chcela spestriť svoj šatník o krátke nohavice, ktoré sa jej v predajni zapáčili, tak si ich strčila pod odev a chcela z predajne odísť, čo si však pozorná predavačka všimla. Tovar vrátila, vec bola odložená  a matka maloletej bola upozornená, aby zabezpečovala potreby svojej dcéry a tá nemusela potom kradnúť.

Dňa 24.8.2016 oznámili na MsP obyvatelia bytovky č. 341, že im niekto zapratal obidva kontajneri pred bytovkou plastami a odpadom. Hliadka na mieste zistila, že  kontajneroch sa nachádzajú plastové fľaše z motorových olejov a plasty v motorového vozidla, kde veľké kusy boli naukladané taktiež vedľa kontajnera. Svedok z bytovky potvrdil, že večer predtým okolo 22 hod. bolo počuť buchot a odchádzať osobné vozidlo s vozíkom, čo potvrdil aj záznam z kamery. Šetrením boli preverené osoby, ktoré sa zaoberali činnosťou, z ktorej odpad vzniká a nakoniec bol zistený ako páchateľ 26 ročný obyvateľ bytovky na sídlisku, ktorý vykonáva svoju činnosť v inej obci.  Odpadom , ktorý sa musí likvidovať osobitným spôsobom nakoľko sa nejedná o komunálny odpad, zapratal kontajnery tak, že ich museli vyprázdniť aby mali  obyvatelia bytovky kde sypať svoj odpad. Za svojskú likvidáciu odpadu bola podnikavcovi uložená primeraná pokuta.

Dňa 31.8.2016 prijala MsP oznámenie o poškodzovaní verejno-prospešného zariadenia a to konkrétne lavičky umiestnenej na Jarkovej ulici v blízkosti zastávky SAD. Na základe predloženej fotografie boli spoznané osoby, ktoré v tom čase sedeli na sedacej časti lavičky a na operadle lavičky. Osoby podali vo veci vysvetlenie, taktiež aj dve 14 a 16 ročné, ktoré sedeli na lavičke nevhodným spôsobom na operadle. Všetky osoby vypovedali, že jedna strana hornej časti lavičky už bola poškodená. Z vykonaného šetrenia a na základe výpovede prítomných nebolo preukázané, že skutok spáchala niektorá z konkrétnych osôb, preto bola vec odložená. Mladistvá a maloletá boli v prítomnosti svojich rodičov upozornené na slušne sedenie.

Michal Gergoš, náčelník MsP