Vypátrali aj pôvodcu nelegálnej skládky odpadu v Ramži

S problémom nelegálnych skládok odpadov sa borí celý svet, Slovensko, ale aj každé mesto, či obec. Dobšiná v tomto smere nie je nijakou výnimkou. Mesto sa pri výskyte takýchto javov snaží prostredníctvom Mestskej polície a Technických služieb nahlásené skládky čo najrýchlejšie riešiť, no tiež vypátrať pôvodcu nelegálne navozených odpadov. Posledný prípad však zobral dych aj skúseným mestským policajtom, ktorí riešili už desiatky prípadov čiernych skládok, ktorých zhodným znakom je ignorovanie nariadení a neúcta k životnému prostrediu.

Cez sociálne siete bolo v posledných dňoch zverejnené video, ktoré zachytávalo nelegálnu skládku odpadov priamo na náučnom chodníku v smere do Ramže, ktorá je pre svoju blízkosť a nenáročnosť terénu hojne navštevovaná obyvateľmi mesta. Páchateľ si s ničím nedal veľkú námahu a kopy najrôznejších zmesí odpadov jednoducho navozil a vyhádzal priamo do prírody, zrejme s úmyslom, že sa s ním príroda vysporiada sama. Páchateľ, ktorému až príliš málo záleží na životnom prostredí svojim počínaním poriadne pobúril verejnosť. Pri pláne zbaviť sa nebadane odpadu sa však veľmi prerátal.

„Začali sme konať na základe telefonátu, že po sociálnej sieti sa šíri video o nelegálnej skládke odpadov v katastrálnom území mesta. V pondelok 21.03.2022 sme situáciu preverili priamo v teréne, kde bolo zistené, že objem odpadu, ktorý sa na ceste do Ramže nachádzal tam musel byť cielene dovezený priamo z obydlia. Začali sme objasňovanie, kde aj pomocou kamerového systému a informácií z terénu bol vypátraný 30-ročný obyvateľ mesta Dobšiná. Ten mal ešte v piatok 18.03.2022 na dodávke bielej farby vyviezť zmiešaný odpad za mesto na cestu v smere do Ramže a tam sa ho jednoducho zbavil,“ povedal náčelník Mestskej polície v Dobšinej, Jaroslav Plačko.

Ako nám ďalej objasnil, páchateľovi bolo preto nariadené okamžité vypratanie skládky, vyvezenie odpadu na miesto určené k jeho uskladňovaniu, zabezpečenie jeho likvidácie na vlastné náklady a určite ho nepotešila ani bloková pokuta. „V podobných prípadoch žiadame obyvateľov, aby nestrácali čas so zverejňovaním podobných prípadov po sociálnych sieťach, ale nahlasovali nám ich ihneď ako je to možné osobne, alebo cez telefónne číslo 058/7941700. Práve včasným nahlásením sa totiž zvyšujú šance na vypátranie pôvodcov nelegálnych skládok a zabezpečiť sa vie aj najrýchlejšia úprava okolia, z ktorého si niekto svojvoľne dokázal urobiť smetisko,“ uzavrel za Mestskú políciu v Dobšinej, Jaroslav Plačko a podotkol, že tieto činy môžu mať za následok aj trestné stíhanie.

Text: Juraj Karika, Foto: MsP