Kultúra

Výnimočný organovo-spevácky koncert v chráme Božom

 

V sobotu 19. mája 2018, v predvečer Svätodušných – Turíčnych sviatkov, ktoré sú zároveň súčasťou dní mesta Dobšiná, sa v evanjelickom a.v. chráme Božom v Dobšinej uskutočnil organovo-spevácky koncert. Nápad zorganizovať organový koncert sa dostavil vo chvíli, kedy boli ukončené práce na generálnej oprave organu v chráme Božom. Jedná sa o dvojmanuálový nástroj viedenskej organárskej firmy Carl Hesse pochádzajúci z roku 1874. Samotná oprava bola rozdelená na viacero etáp a bola zrealizovaná pánom Radoslavom Bednárom z Popradu – Veľkej a jeho otcom.

Koncert bol rozdelený na dve časti – organovú a spevácku. Pán Radoslav Bednár najprv odohral viacero skladieb na organe, aby tak demonštroval krásu jeho zvuku ako aj rozmanitosť a zvukovú pestrosť registrov. Následne koncert pokračoval vystúpením cirkevno – zborového spevokolu z Popradu – Veľkej, ktorý pán Bednár aj dirigoval. Spevokol zaspieval vyše 10 náročných skladieb, pričom jednotlivé skladby uvádzal brat zborový farár z Popradu – Veľkej Mgr. Jozef Vereščák. Sprievodným slovom v úvode koncertu ako aj poďakovaním na záver poslúžil domáci zborový farár a senior Gemerského seniorátu, Mgr. Rado Gdovin. Veríme, že koncert v podobnom duchu, ktorý pohladil naše ucho a posilnil našu vieru nebol v našom chráme posledným a už teraz plánujeme podobné podujatie na koniec letných prázdnin.

Mgr. Rado Gdovin, zborový farár – senior GES, Foto : Lukáš Koska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »