Vyhlásili zbierku na Turecký zvonček

V posledných dňoch sme na sociálnej sieti Facebook postrehli výzvu evanjelického farára Mgr. Radovana Gdovína. Pán farár po prerokovaní v cirkevnom zbore prišiel s výbornou myšlienkou, ktorá sa dotýka azda každého Dobšinčana. Naša redakcia sa k výzve pripája a preto ju uverejňujeme v plnom znení aj na našich stránkach. Dúfame, že snaha cirkevného zboru ECAV v Dobšinej bude úspešná a stretne sa s porozumením širokej verejnosti.

„Milí Dobšinčania, rodáci z Dobšinej a sympatizanti. Dňa 14. októbra 2012 tomu bude 482 rokov, čo Turci vpadli do Dobšinej, vypálili ju a vyše 300 jej obyvateľov násilím odvliekli do zajatia. Pri tejto príležitosti sa v evanjelickom kostole o 9.00 hod. budú konať tzv. spomienkové služby Božie. Srdečne Vás na ne pozývam. Ale chcem aj iné. Pri tejto príležitosti sa z našej kostolnej veže vždy o 21.00 a potom o 03.00 ozývalo zvonenie tzv. Tureckého zvončeka.

Ten je už niekoľko rokov nefunkčný a tak obyvateľom mesta túto tragickú udalosť, ktorá Dobšinú postihla, nepripomína svojim zvonením. Radi by sme to napravili a zvonček opäť rozhýbali. Nakoľko sme v tomto roku ako cirkevný zbor museli spolufinancovať dva pomerne väčšie záležitosti a to reštaurovanie víťazného oblúka a schodisko ku kostolu a z Košického samosprávneho kraja  sme ešte neobdŕžali zvyšných 30% dotácie, veľmi peniazmi neoplývame.

Ak máte túžbu, aby zvonček opäť pekne zvonil, i keď viem, že to nie je ani zďaleka ten najväčší problém nášho mesta, prosím Vás, pomôžte nám finančne, i keď si uvedomujem, že žijeme v takej dobe v akej žijeme. Myslím si však, že by to nemalo ostať na pleciach len zopár ľudí, alebo len evanjelikov. Som presvedčený, že sa jedná o záležitosť, ktorá Dobšinčanov reprezentuje bez ohľadu na vierovyznanie a pod. Odhadovaná cena na opravu zvončeka predstavuje cca 1000,- EUR. Číslo nášho zborového účtu je 11613662/5200

Ak by ste sa rozhodli prispieť na túto fajn vec, napíšte, prosím do správy pre prijímateľa „Turecký zvonček“. O výsledkoch tejto – povedzme zbierky – by som Vás pravidelne informoval. Vopred vám srdečne v mene evanjelického cirkevného zboru ďakujem. S pozdravom a úctou Rado Gdovin, ev. farár.“ O výsledku vyhlásenej zbierky vás budeme prostredníctvom nášho portálu informovať.

Ilustračné foto: Redakcia MD