Vianočný príhovor primátora mesta Dobšiná

Vážení spoluobčania, milí priatelia. Napriek všetkému čo sa okolo nás deje ten čas letí strašne rýchlo. Ani sme sa nenazdali a opäť nám zaklopali na dvere vianočné sviatky. Čarovný čas radosti, zázrakov a prianí. Prišli dni spevu kolied, vianočných stromčekov, tradičných jedál, darčekov a my si znovu v myšlienkach a pocitoch oživíme ten pocit domova a lásky. Práve tieto výnimočné Vianočné dni sú silné tým, že majú svoju neopakovateľnú atmosféru a sú základom ľudského šťastia, ktoré stále hľadáme.

Už starí Slovania v dávnej minulosti Štedrý deň uctievali ako sviatok Zimného slnovratu, lebo dňa pomaly pribúdalo a noc sa krátila. Vtedy slnko nadobúda svoju moc, ktorej výsledkom bude jar a vznik nového života. Pre našich predkov v  tom čase nastal čas radovánok, preto nebolo náhodou, že sa práve v tento výnimočný čas znovuzrodenia slniečka, začal u kresťanov oslavovať Štedrý deň ako sviatok narodenia Ježiška.

Pevne verím, že nikde nebude chýbať zapálená sviečka, ktorej svetlo pomáha nájsť cestu, rybie šupinky pod obrusom, ktoré  rodinám prinášajú hojnosť peňazí a šťastia, oblátky, med, orechy a jabĺčka  zabezpečujúce zdravie. Nech sa rozžiaria svetielka na vianočných stromčekoch ako iskierky ľudského tepla, iskierky, ktoré v nás prebudia úprimnú lásku, nehu, úctu. Mnohí z nás si pri sviatočnom stole spomenú aj na svojich blízkych, ktorí sú ďaleko, ba dokonca už nie sú medzi nami, ale stále žijú v našich srdciach a spomienkach.

Spomeňme si aj na chorých a osamelých a prajme im veľa síl a skoré uzdravenie. Skúsme spríjemniť aspoň malou troškou, úsmevom, vľúdnym slovom, či malinkým darčekom toto krásne obdobie aj tým, ktorí v tejto dobe nemajú hojnosť, nemajú rodinu, priateľov, bezpečie, dokonca ani mier. Nezabudnime ani na našich štvornohých priateľov, pomocníkov, či miláčikov.

Milí spoluobčania, prajem vám nech Štedrý deň je každý deň štedrý v celom roku, aby ste sa čo najdlhšie tešili z prítomnosti svojich blízkych a tak čerpali jedinečnú silu v kruhu rodiny a priateľov. Našim deťom želám, aby pod vianočným stromčekom našli od Ježiška ten najkrajší darček, ktorý si vysnívali a ich rozžiarené očká tešili naše srdcia nielen v tento čas, ale aj po celý rok. Spoločne prežité chvíle radosti sú určite tým najkrajším darom. Prajem vám zdravie, šťastie, lásku, hojnosť, Božie požehnanie, pokoj v duši, príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastný celý nový rok 2023.

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná