VDSL v Dobšinej, pokryli aj celú Jarkovú

Všetci dobre vieme, že v našom meste si veľmi čo sa týka rýchlosti pevného pripojenia k internetu vyberať nemôžeme. Ešte donedávna tomu bolo doslovne tak, kedy používatelia boli nútení využívať iba klasické varianty DSL pripojenia. Azda najrozšírenejším bol tzv. turbo 2 s prenosovými rýchlosťami 5/05 Mb/s. Táto rýchlosť je samozrejme ďaleko pod celoslovenským priemerom, ktorý dosahuje 19,30/6,9Mb/s. Dobšinčania teda boli odkázaní na veľmi pomalé pripojenie, ktoré síce postačovalo, no výrazne obmedzovalo možnosti používateľov, najmä v zmysle časových strát pri sťahovaní (download) a odosielaní (upload) dát.

Alternatíva prišla už koncom minulého roka, kedy najväčší slovenský poskytovateľ pripojenia, Telekom spustil po svojej metalickej sieti popri bežných programoch aj VDSL pripojenie. V priebehu mesiacov ho následne zaradili aj iní poskytovatelia. VDSL sa  pritom nijako cenami od starého DSL pripojenia nelíši, no rozdiel je v samotnej poskytovanej rýchlosti. Ako sme povedali, pri u nás najrozšírenejšom DSL pripojení je základom 5/05 Mb/s, pri rovnakom variante VDSL to je už ale 20/2 Mb/s, čo činí štvornásobok. Používateľom sa v prípade prechodu mení iba zariadenie v podobe VDSL routra. Kde všade si môžete lepšie pripojenie v Dobšinej užívať a na ktorých poskytovateľov sa môžete obrátiť?

Najlepšie vám k tomu poslúžia mapy pokrytia daného poskytovateľa služieb, pre ktorého ste sa  rozhodli. V našej oblasti ponúka VDSL pripojenie Telekom, OrangeSlovanet a vo všeobecnosti na týchto uliciach: SNP, Nová, Zimná, Lipová, Kúpeľná a v týchto dňoch pribudla aj Jarková ulica. Iné ulice sú pokryté VDSL iba vo  veľmi malom percente. Maximálna prenosová rýchlosť VDSL pripojenia je 50/5 Mb/s. Tieto hodnoty sú ale teoretické a to za ideálnych podmienok, pričom najrozhodujúcejšou je vzdialenosť od ústredne a kvalita vedení. V našom teste sme VDSL  pripojenie premerali cez poskytovateľa Orange asi 100 metrov od ústredne a straty na deklarovanej rýchlosti boli iba minimálne. Premerať svoju rýchlosť pripojenia si môžete napríklad aj TU.

Ilustračné foto: Stock.xchng