Vandali „úradujú“ v Dobšinej najmä cez piatky

V Dobšinej sa tak ako aj v iných mestách často stretávame s vandalizmom. Azda najviac je ho badať na verejných priestranstvách. Tam si nespratníci vybíjajú zlosť, či opojenie na verejnoprospešných zariadeniach, ktoré sú majetkom mesta. Podľa vyjadrení kompetentných pracovníkov mesta ,si toto vyčíňanie najviac odnášajú smetné koše, dopravné značky, ale aj lavičky. Svoje o tom vedia najmä pracovníci mestskej polície, ktorí podobné prípady riešia niekedy aj niekoľkokrát denne.

Najhoršie sú vraj piatky, hovorí náčelník Mestskej polície v Dobšinej, Michal Gergoš. Deväť členov Mestskej polície dozerá na poriadok v meste, no cez víkendy jej pracovníci od piatka do nedele pracujú nepretržite na zmeny. Vypomáha aj osemčlenná Rómska občianska hliadka a šesť kamier kamerového systému. Najmä cez víkendy vraj z dôvodu zvýšenej priestupkovej, ale aj trestnej činnosti. „Najhorší zo všetkých je tradične piatok podvečer a zväčša ide o majetkové skutky. V drvivej väčšine vzniká škoda mestu na verejných zariadeniach.“

Kto úmyselne poškodí takéto verejné zariadenie, dopúšťa sa automaticky priestupku a neminie ho pokuta. „Priestupcovi môže byť uložená pokuta až do výšky 331 eur. Ak sa táto suma hodnotou zničeného majetku presiahne, jedná sa o trestný čin. Je veľmi žiaduce, aby vandalizmus jednotlivcov, či skupín, ale aj iné priestupky včas nahlasovali samotní obyvatelia.  Najhoršie je, ak sa jedná o maloletého, ktorý nie je trestne zodpovedný. Správcom verejných zariadení je Podnik služieb mesta, ktorý si následne vymáha úhradu škôd a to aj od rodičov maloletých priestupcov.“ Dokončil Michal Gergoš v závere rozhovoru. Dodajme aj, že momentálne na území mesta Dobšiná si súdnym nariadením formou alternatívneho trestu, na verejnoprospešných prácach odrábajú svoje konanie traja dospelí previnilci.

Foto: Redakcia MD