Kultúra

Valentínska kvapka krvi: Príď sa rozdať pre druhých

V pondelok 8. februára Slovenský Červený kríž aj prostredníctvom miestneho spolku v Dobšinej rozbieha už 21. ročník kampane Valentínska kvapka krvi. Priamo v Prezidentskom paláci ju darovaním krvi otvoril prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, za prítomnosti darcov krvi z radov Čestnej stráže prezidenta SR. Červenokrížska kampaň s podtitulom Príďte sa rozdať pre druhých prináša pre darcov zaujímavý spôsob, ako sa spojiť s tými, ktorým krv darujú. Napísaním krátkeho odkazu na pripravené valentínske pohľadnice môžu darcovia povzbudiť toho, kto v najbližších týždňoch krv dostane alebo nedávno dostal. Tieto pohľadnice poputujú do rúk práve týmto ľuďom.

Ak ste darcom krvi a chcete poslať odkaz ľuďom, ktorí krv potrebujú, môžete tak spraviť aj prostredníctvom www.facebook.com/slovenskycervenykriz. Celoslovenská kampaň Valentínska kvapka krvi na podporu darcovstva krvi sa zameriava na získavanie prvodarcov, no je tiež pripomienkou pravidelným darcom krvi, že môžu opäť krv darovať a pomôcť. Potrvá tradične päť týždňov nielen na odberových miestach, ale aj prostredníctvom mobilných odberov na školách, vo firmách a organizáciách v rôznych slovenských mestách a obciach.

Valentínsku kvapku krvi organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Kampaň je chránená ochrannou známkou Slovenského Červeného kríža a potrvá do 11.marca 2016. Najbližšie je možné darovať krv na HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave v každý  utorok a štvrtok od 07:00 hod.

MS SČK Dobšiná