Kultúra

V dobšinskom stacionári usporiadali program pre seniorov

Stalo sa už tradíciou, že si každoročne v októbri uctievame seniorov. Pripomenuli sme si, že na prejav úcty nestačí len celý október ako mesiac úcty k starším,  ale že úctu  treba prejavovať počas celého roka, nájsť si čas na vľúdne slová  a  úsmev neustále, nielen počas októbra.  Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sme v závere mesiaca október venovali čas naším seniorom.  V rámci realizácie projektu terénnej sociálnej práce v obciach I, sme sa rozhodli pripraviť kultúrny program pre seniorov mesta Dobšiná.

V septembri sme začali s deťmi z komunitného centra v Dobšinej viesť divadelný krúžok, pod vedením novoprijatého terénneho sociálneho pracovníka  Mgr. Matúša Gala, a jeho kolegýň, Mgr. Evy Valentkovej,  Bc. Miroslavy Suchej,  Bc. Ivany Gunárovej a Edity Kašparovej  kde vznikol nápad nacvičiť s deťmi kultúrny program zo šiestich vstupov. Program sa skladal z príhovoru a recitácii básničiek venovaným starým rodičom, ako druhé deti zatancovali spoločenský tanec polku. Jadrom programu bolo divadelné predstavenie rozprávky ,,Ako dedko ťahal repu“.

Záver programu sa niesol v zaspievaní ľudovej piesne  a odovzdaní kvetov a pohľadníc, ktoré deti vyrobili  samostatne.  Cieľom programu bolo prejaviť úctu k starším ľudom a spríjemniť im denný pobyt v stacionári.  Spätnou väzbou pre terénnu sociálnu prácu bola spokojnosť seniorov s kultúrnym programom, ktorý ocenili, čo je zároveň hnacím motorom motivácie pre ďalšie pokračovanie v činnosti divadelného krúžku a prípravy na ďalšie kultúrne podujatia.

Mgr. Matúš Galo