V Dobšinej vietor lámal stromy

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal už včera výstrahu 3. stupňa pre okres Rožňava, kde očakával výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne rýchlosť až 140 km/h. Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká. Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je taktiež veľmi vysoká. Na cestách v Rožňavskom okrese kvôli tomu  vyhlásili prvý stupeň mimoriadnej situácie. Stupeň mimoriadnej situácie v okrese Rožňava vyhlásila Správa ciest Košického samosprávneho kraja

Z dôvodu silného vetra policajti riadia kamiónovú dopravu aj na Dobšinskom kopci. V samotnej Dobšinej je taktiež vážna situácia. Silný vietor, ktorý narobil záveje so sebou strháva na viacerých miestach aj časti striech, ale taktiež za obeť mu padli štyri stromy, ktoré iba šťastím neohrozili ľudské životy či majetok. Oslovili sme preto konateľa Podniku služieb mesta Dobšiná Tibora Harmathu, ktorý nám v rozhovore povedal viac o mimoriadnej situácií na území mesta.

„Dnes nám spadli štyri stromy na sídlisku, no našťastie nepoškodili ani jedno auto, no jeden strom spadol priamo do vchodu činžiaku a druhý krížom cez most. Sprístupnili sme preto komunikácie a vytipovali sme aj ďalšie nebezpečné stromy, ktoré nám asi spadnú a ktoré budeme musieť ešte vyrezať. Poslali sme von aj traktor a taktiež aj pluh, lebo treba rozrážať záveje. Robíme v kalamite to najnutnejšie. Išli sme do mesta dnes aj po smeti aj keď ráno sme uvažovali či to v takomto počasí zvládneme, ale napokon išli von obe kuka autá.“

Podnik služieb sa taktiež pasuje s iným problémom, ktorý stále čaká na riešenie. „V noci nám vypadlo aj verejné osvetlenie, nahadzovali sme to , ale niekde je skrátka problém, ktorý budeme môcť trvalo odstrániť až neskôr. Osvetlenie tak naďalej vypadáva na ulici Budovateľskej a Riku.“ Dokončil pre náš portál konateľ Podniku služieb Harmatha. Mimoriadna situácia v Dobšinej naďalej pretrváva a až po jej odvolaní bude možné spočítať všetky škody, ktoré vietor v meste napáchal.

Redakcia MD, Foto: Gofri Korfanta

{gallery}foto_aktuality/vietor_2013{/gallery}