V Dobšinej sme si pripomenuli 71. výročie SNP

Štátnym sviatkom si pripomíname Slovenské národne povstanie (SNP), ktoré znamenalo pre našu krajinu podľa historikov azda najväčší prejav vlastenectva v novodobých dejinách. Pri tejto príležitosti, sme si aj v Dobšinej zaspomínali položením vencov na 71. výročie SNP. V piatok 28. augusta  sa o 14-nástej hodine stretla za tónov dychovej hudby široká verejnosť, zástupcovia mesta Dobšiná a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) , aby si pri pamätníku na Troch ružiach pripomenuli túto udalosť.

SNP zasiahlo aj do histórie nášho mesta, čo priblížil vo svojom prejave pán František Novotný, ktorý je aj predsedom miestnej organizácie SZPB. “O SNP by sme mali hovoriť atraktívnym a moderným spôsobom a vzbudiť u mladých ľudí záujem o našu vlastnú históriu. Jedným z najlepších úspechov odboja v našom meste bolo zriadenie povstaleckej nemocnice. V ťažkých bojoch na okolí sa rozhodlo, že nemocnica nájde svoje miesto na Novej ulici, v budove Duschekovho ústavu.“

Koncom októbra 1944 musela byť spomenutá nemocnica, ktorá mala päť lekárov a tri oddelenia (chirurgické, interné a infekčné) evakuovaná. Aj samotní Dobšinčania sa zapojili do bojov počas SNP a dovedna vtedy padlo 15 obyvateľov mesta. Aj tých si preto prišli uctiť prítomní k pamätníku na Troch ružiach, pri ktorom držali po celý čas stráž štyria baníci z miestneho baníckeho združenia Bruderschaft.

Slovensko je posiate viac ako dvoma stovkami masových hrobov s tisícami obetí fašistického besnenia. V rokoch 1939 – 1945 nacisti odvliekli z územia Slovenska do koncentračných táborov viac ako 80 tisíc ľudí, z nich sa takmer 70 tisíc už nikdy k svojim blízkym nevrátilo. Obetiam najväčšej vojny, ktorá si dovedna vyžiadala podľa odhadov až 72 miliónov ľudských životov, obyvatelia pre tichú spomienku postavili pamätníky, ku ktorým každoročne kladieme kytice kvetov a vence vďaky. Ich obete sú a zostanú pre nás mementom a výzvou, aby sme nikdy nedopustili návrat hrôzy akejkoľvek vojny.

Foto & video: Redakcia MD