V Dobšinej kvôli kalamite dovážali aj naftu

Mesto Dobšiná a jeho obyvatelia zažili už druhú kalamitnú situáciu počas tejto zimy. Mnohí hovoria, že za posledných dvadsať rokov si podobnú zimu s toľkou snehovou nádielkou nepamätajú. Kalamita naplno udrela už počas ranných hodín, kedy od 4:30 do poludnia vypadla dodávka elektriny a to spôsobovalo mnohým značné problémy aj pri tých najzákladnejších úkonoch a povinnostiach. Ako ale prežívali kalamitnú situáciu pracovníci Podniku služieb mesta Dobšiná, nám povedal jeho konateľ Tibor Harmatha.

„Robili sme od noci a mesto je zväčša vypratané. Už nám zostali iba také drobnosti ako cesta ku katolíckemu cintorínu, taktiež nie je dokonale urobený ani evanjelický cintorín. Problémy sú na ulici Slnečnej, pretože sa tam nevieme dostať s tými strojmi, ale snažíme sa aj za pomoci Mestských lesov a našej techniky urobiť čo najviac. V samotnom meste Dobšiná bol aj vyhlásený kalamitný stupeň a prvú poradu sme mali u primátora Karola Horníka o ôsmej a v zápätí o desiatej druhú poradu. Boli tam aj zástupcovia Mestskej polície, Mestských lesov, Podniku služieb a prednosta Mestského úradu Stanislav Holienčík.“ Zdôraznil pán Harmatha a je jasné, že v Dobšinej panovala ťažká a napätá situácia, ktorú naviac sťažoval aj výpadok elektriny.

„Výpadkom elektriny nebolo zásobovanie, obchodníci nemohli nič predávať. Napadlo skoro pol metra snehu a stačí sa len pozrieť na Novú ulicu, tam nemáme kde poriadne už tlačiť ten sneh a to čo pretlačíme padá za nami naspäť na cestu. Keď nebude už snežiť, od zajtra preto začíname likvidovať tie snehové mantinely.“ Následne sme sa dozvedeli aj to, za akých podmienok Podnik služieb vypratával mesto od kalamitného snehu.

„Výpadkom elektriny sme nemohli natankovať ani naftu do strojov, pretože všetko bolo odstavené a tak konateľka Mestských lesov Ing. Vlasta Ruppová vybavila 800 litrov nafty v Rožňave. Zobrali sme preto našu Aviu a doniesli sme naftu do Dobšinej, aby sme vôbec vedeli fungovať, lebo nevieme stále čo bude dajme tomu v noci. Všetko bolo a aj je v pohotovosti. Nepamätám si za 22 rokov, aby toľko snehu, ale aj tak ťažká situácia nastala.“ Dokončil pre náš portál konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná Tibor Harmatha. Pod príspevkom sme pre vás pripravili fotografie a video z aktuálnej situácie v Dobšinej.

Foto & video: Redakcia MD

{gallery}foto_aktuality/kalamita3_2013{/gallery}