Upravili pamätné miesto zosnulých počas SNP

Je všeobecne známe, že Deň víťazstva nad fašizmom je štátnym sviatkom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny . V článku „Pripomenuli si víťazstvo nad fašizmom“ sme vás tiež informovali o oficiálnych spomienkových oslavách na území nášho mesta, ktoré prebehli včera. Dnes je deň pracovného pokoja, deti namiesto odchodu do škôl zostávajú doma a pre mnohých, je tento deň vďaka slnečnému počasiu ako stvorený na oddych v jeho rôznych formách. Každý si ale predstavuje strávenie dnešného dňa inak.

Dôkazom toho sú veriaci z rímskokatolíckej cirkvi, farnosti v Dobšinej, ktorí sa dnes rozhodli upraviť pamätné miesto posledného odpočinku padlých vojakov na miestnom cintoríne na Troch ružiach. Po raňajšej omši sa mladí miništranti a pomocníci pod vedením pána farára Mgr. Jozefa Brandysa prezliekli do montérok a teplákov a vyzbrojení pracovnými nástrojmi zamierili na cintorín, kde sa rozhodli natrvalo zdôstojniť a skrášliť pietne miesto padlých vojakov.

Ako vidieť na našich fotografiách vo fotogalérií, na mieste bola iba tabuľa, ktorá označovala pamiatku zosnulým Slovenského národného povstania, no celé okolie tabule bolo neupravené a zarastené trávou, ohraničenie časti hrobových miest už dávno nejestvovalo a celé okolie pôsobilo neupravene, skôr provizórne ako pietne. Na rad preto prišlo vyhľadávanie pôvodných hraníc pamätníka, vykopávanie trávy a buriny a napokon navozenie asi 25.-tich fúrikov novej zeminy na základ.

Na dnešný deň sme sa spýtali pána farára Mgr. Jozefa Brandysa: „Dnešok sme si nevybrali zámerne, ale tak nám to vyšlo, lebo 1.mája sme mali brigádu na farskom dvore s posedením, hrami a opekaním a dnes mala byť pracovná časť toho istého voľného dňa. Boli sme dnes preto na cintoríne a našim cieľom bolo urobiť činnosť, ktorá by bola prepojená so zábavou, ale aj prácou. Keď sa modlíme, tak to vychádza z kresťanskej filozofie, keď bolo v pôste – lám hladnému svoj chlieb, tak sme šli s chlebom a rozdávali sme ho natretý, či obložený na kolónií. A dnes, keďže je taký deň, malo by to byť v duchu kresťanskej lásky – mŕtvych pochovávať. Tí čo tu nemajú blízkych, na ktorých sa nepamätá, tak sme chceli upraviť ich hrob a upravili sme ich touto formou viacero.“ Priblížil nám pán farár a pokračoval.

„Je to taká spomienka na tých, ktorí nám odišli do večnosti a treba sa o ich hroby postarať. Je to aj o tom, že keď sa niečo robí, aby to zanechávalo v človeku aj stopu. Plánujeme sa na miesto pamiatky padlých vrátiť v sobotu a dokončiť našu prácu. Pán Fajdek nám robí drevené kríže, ktoré natrieme na bielo a osadia sa na svoje miesta. Tiež chceme vysadiť tuje a kvety, aby toto miesto bolo pekné a dôstojné.“ Dodal pre náš portál Mgr. Jozef Brandys, ktorý zapája do činností najmladších veriacich a dneškom tak skrášlili a zveľadili to, čo by inak ďalšie roky chátralo.

{gallery}foto_kultura/fasizmus_cirkev{/gallery}

{youtube} YK6Jgwmj-JI {/youtube}