Aktuality

Uplynulo 70 rokov od Přerovskej tragédie

 

V nedeľu 28. júna 2015 sa stretli obyvatelia mesta Dobšiná na spomienkových službách Božích v priestoroch Evanjelického kostola v Dobšinej, ktoré boli venované 70. výročiu Přerovskej tragédie. Práve pod týmto názvom ju v posledných desaťročiach pozná široká verejnosť, no pred pádom socializmu, bola krvavá tragédia zahmlievaná. Viaceré zdroje no najmä pátranie historika z múzea Komenského Dr. Hýbla však po rokoch odhalili pravdu, ktorá aj dnes  šokuje verejnosť, lebo hovorí o brutálnej vražde nevinných ľudí, zväčša žien, detí a starcov, ktorí sa previli iba svojou národnosťou identitou. O toto hroznom čine novodobých dejín pojednáva aj najnovšia publikácia, ktorej krst sa uskutočnil v piatok 19. júna v Přerove a zúčastnila sa na ňom aj delegácia z Dobšinej, ktorá skrz mestskej poslankyne Mgr. Moniky Dúdorovej odovzdala Cenu mesta Dobšiná  autorovi publikácie Dr. Františkovi Hýblovi a mestu Přerov.

Prosperitu  a slávu nášho mesta vybudovali pôvodní obyvatelia nemeckej národnosti, ktorí sa zaslúžili o najvýznamnejšie  počiny v dejinách Dobšinej. Uchovávali si tiež zvyklosti, no najmä materinskú reč, ktorá sa označuje ako bulinerčina, alebo tiež topschrisch. No práve to sa im stalo osudným.  Nemeckí a maďarskí vysídlenci sa vracali železničným transportom späť na Slovensko z okolia Šluknova, kam ich v druhej polovici roku 1944 násilne evakuovala ustupujúca nemecká armáda. Medzi transportovanými boli dokonca aj ľudia, ktorí bojovali na strane partizánov.

Blízko Přerova vlak zastavil na železničnej predstanici, kde sa sústreďovali transporty, ktoré mali byť vypravené ďalej na Slovensko. Práve tu sa stretlo 265 obyvateľov Dobšinej,  Kežmarku,  Gelnice,  Mlynice a Janovej Lehoty so svojimi budúcimi katmi. Túto smutnú udalosť, ktorá sa odohrala  v noci z 18. na 19. júna 1945 sme si u nás pripomenuli v nedeľu 28. júna v Evanjelickom chráme Božom so zástupcami Karpatskonemeckého spolku, vedenia mesta a širokej verejnosti. Spomienkových služieb Božích sa zúčastnil aj generálny biskup doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD.

Ako uviedol generálny biskup vo svojej kázni: „Aj dnes táto udalosť otrasie človekom a prinúti ho uvažovať nad mnohými podobnými udalosťami, ktoré sa dejú v súčasnosti v súvislosti so spolunažívaním ľudí rôzneho vierovyznania, rôznych kultúr. Situácia je vážna. Môžeme o nej diskutovať a preberať ju z viacerých uhlov pohľadu. Jej príčina je však jasná – je to ľudský hriech.“  Po ukončení spomienkových služieb Božích bola na východnej strane kostola zasadená pamätná lipka reformácie s poradovým číslom 88. Následne sa všetci prítomní odobrali na miestny evanjelický cintorín, kde boli položené vence k pamätníku zavraždených, z toho podľa najnovších zistení bolo až 112 Dobšinčanov.

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »