Unikátny projekt pre občanov Dobšinej

Už dlhé roky počuť najmä z radov občanov, že komunikácia s miestnou samosprávou je niekedy behom na dlhé trate a často sa stáva aj to, že občan sa nevie dovolať nápravy daného stavu, ktorý mu v jeho okolí prekáža, prípadne dokonca neraz všeobecne ohrozuje bezpečnosť.

Ako ste si mohli všimnúť na našej stránke pribudol v pravom hornom rohu stály banner s názvom Odkaz pre starostu. Tento unikátny projekt sa podarilo pritiahnuť aj do nášho malého mestečka s cieľom zlepšiť komunikáciu samosprávy s občanmi.

Celý projekt funguje od roku 2010 a vznikol ako jeden z projektov mimovládnej Slovak Governance Institute (SGI). Je postavený na dobrovoľníckej a aktivistickej činnosti v rôznych mestách po celom Slovensku, za ktoré spomeňme zatiaľ spustenú Bratislavu,, Banskú Bystricu, Prešov, Nitru, Trnavu, Vinodol, Babín Šaľu a najnovšie aj Dobšinú.

Odkaz pre starostu pokrýva systém webového rozhrania, kde stačí iba kliknúť na odkaz „Nahláste podnet“ a automatizovaný systém vás prevedie všetkými potrebnými krokmi na odoslanie podnetu. Ako uviedol Juraj Karika, správca podnetov pre našu oblasť. „Po odoslaní prejde podnet kontrolou administrátorov tak, aby všetko obsahovalo presnú lokalizáciu problému daného občana. Po tomto kroku je podnet nami odoslaný samospráve, vedeniu mesta a o jeho odoslaní vás systém automaticky informuje e-mailom.“ Spresnil správca pre náš portál a dodal následný postup pri riešení problémov.

„Podnet bude následne tiež uverejnený na stránke Odkaz pre starostu vo flash okne so statusom Zaslaný samospráve. Maximálne po jednom mesiaci môžu nabehnúť podnetu tieto statusy. Neriešený je, že samospráva s a ním nijako nezaoberala a ignoruje ho, Vyriešený, že samospráva prijala opatrenia na jeho odstránenie. Ďalej tu máme ešte status Rozhodnite pri nejednoznačne identifikovanej náprave nahláseného problému a užívatelia počas desiatich dní hlasovaním môžu rozhodnúť či bolo prijaté opatrenie dostačujúce.

Podnety, ktoré môžu občania nášho mesta nahlasovať priamo samospráve sú rozdelené do prehľadných 17-tich kategórií s presnou lokalizáciou polohy. Pre nahlásenie je potrebná fotodokumentácia, ktorú stačí urobiť mobilným telefónom a nahrať ju v nahlasovacom formulári priamo s ním. Ďalej nasledujú vaše kontaktné údaje. „Pri nahlasovaní je možnosť zaškrtnutia políčka „Chcem vystupovať anonymne“ čo znamená, že meno nahlasovateľa nebude na stránke zobrazené a anonymita je plne garantovaná.“ Dodal Juraj Karika.

Odkaz pre starostu sa tak možno stane všeobecne využívaným a vyhľadávaným spôsobom komunikácie občanov nášho mesta so samosprávou. Občania si tak budú môcť verejne overiť či ich problémy budú riešené. Nezabudnite, že nahlasovať svoje podnety môžete priamo cez našu stránku v pravom hornom rohu. Sme radi, že náš portál sa stal nielen zdrojom informácií, ale taktiež miestom riešenia problémov občanov nášho mesta.