Ulice v Dobšinej zakvitli žltými narcismi

Tento rok už po 19-ty raz zakvitli ulice miest a obcí celého Slovenska žltými narcismi. Nebolo to inak ani v Dobšinej, kde si 27. marec  – Deň narcisov si najviac osvojili dobrovoľníci z Centra voľného času, detí a mládeže, ktorí sa každoročne zapájajú do tejto ušľachtilej myšlienky, ktorá zosobňuje pomoc tým, ktorí to v ťažkých chvíľach potrebujú. Tento rok sa pomocou prispeli aj dobrovoľníci Miestneho spolku Slovenského červeného kríža (SČK) v Dobšinej a študenti miestneho gymnázia. Deň narcisov je jedinou verejnou finančnou zbierkou Ligy proti rakovine (LPR), z ktorej organizácia podporuje onkologických pacientov a ich rodiny. Dobrovoľníci preto dnes vyšli do ulíc aj u nás, aby naplnili posolstvo tohto dňa, ktoré vystihuje žltý narcis.

Dobrovoľníci LPR v Dobšinej sa zastavili od prevádzok v meste, po radnicu a školy, kde boli vítaní, no s radosťou sa do tejto jedinečnej zbierky na pomoc onkologicky chorým zapojili aj okoloidúci v uliciach. Ako uviedli Mgr. Zuzana Šolová a Tatiana Kariková, členky dobrovoľníkov SČK Dobšiná: „Boli sme veľmi prekvapení príjemnými reakciami ľudí, ktorí nás neraz doslovne vyhľadávali a oslovovali. V uliciach to ožilo touto veľmi peknou myšlienkou pomoci druhým. Táto zákerná choroba žiaľ totiž zasiahla snáď do každej rodiny a preto sa nás všetkých táto téma bezprostredne týka a nemali by sme zostať ľahostajní.“

Obyvatelia dostali od dobrovoľníkov za svoj príspevok okrem žltého narcisu aj letáky, ktoré sa zaoberajú týmto zákerným ochorením, ale aj jeho prevenciou, či včasnou diagnostikou a to aj formou samovyšetrení a pravidelných prehliadok u lekárov. Iba 27. marca mohli občania priamo v uliciach prispieť do pokladničiek na boj s rakovinou, no ak ste to nestihli, môžete tak ešte urobiť zaslaním SMS s ľubovoľným textom na č. 848 v hodnote 2 EUR v sieti všetkých mobilných operátorov v termíne od 9.3. do 31.3. Operátori odvedú do zbierky celú sumu a samotné zaslanie SMS zákazníkovi nespoplatňujú.

Foto: Redakcia MD