Kultúra

(Týž)deň vedy a techniky na Gymnáziu v Dobšinej

 

Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Cieľom Týždňa vedy a techniky je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. Aj naša škola prispela k popularizácii vedy a techniky prostredníctvom prezentácií, rôznych vzdelávacích aktivít a pokusov. Počas tohto dňa boli dvere našej školy otvorené širokej verejnosti.

Chemická sopka? Blesky v skúmavke? Bengálske ohne? Faraónove hady? Papier, ktorý nezhorí? Mágia či farebné zmeny pri redoxných reakciách? Môžeme zapáliť oheň vodou? Odpoveďami na tieto otázky boli fantastické pokusy našich maturantov. Leonarda da Vinciho si väčšina ľudí spája s obrazmi a sochami. Nie každý však vie, že bol aj vynikajúcim vedcom, vynálezcom, architektom a bádateľom. O jeho vynálezoch a návrhoch sme si pripravili zaujímavé prezentácie, dokonca sme zostavili modely niektorých  jeho vynálezov.

Ako vzniká zvuk, ako sa zapisuje na platne, vedia dnešné deti, čo je vlastne platňa a gramofón? Odpovede na tieto otázky dostali účastníci na prezentácii Hudba z vinylu – ako a prečo, ich farby, veľkosti a tvary.  V rámci témy Prírodné fenomény si žiaci pripravili a odprezentovali na animáciách  nielen im známe javy, ako zemetrasenie, sopky, polárna žiara, tsunami, ale aj tornáda, hurikány, podvodný ľadový dotyk smrti, undulatus asperatus, ohnivá dúha, diery v nebi a iné.

Aké máte percento telesného tuku, aká je hladina cukru vo vašej krvi, máte dobrý tlak, viete si vypočítať BMI index? A viete, ako postupovať v situácii, keď potrebujete poskytnúť prvú pomoc spolužiakovi, kamarátovi, niekomu v rodine? Toto a mnoho iného ste mohli zažiť na stanovišti s názvom Prvá pomoc. Veľmi zaujímavou a asi najviac netradičnou bola prednáška na tému Lov naprieč storočiami. Účastníci sa dozvedeli informácie, ako sa vyvíjal lov od základného spôsobu obživy človeka až po jeho dnešné ponímanie ako záujmovej činnosti ľudí. Boli oboznámení s druhmi zbraní používaných pri love v historickom priereze, so zvieratami, ktoré pri love človeku pomáhajú, a tiež im bola priblížená etická stránka lovu a poľovníctva. Prítomní si dokonca mohli na ilustráciu pozrieť poľovnícke trofeje zveri žijúcej v našich zemepisných šírkach.

No a keď ste chceli hravým spôsobom preniknúť do tajomstiev programovania a    riadenia,  tak pre vás bola pripravená praktická aktivita na vytvorenie funkčných  modelov, ktoré ste si sami mohli naprogramovať. Za aktívnu účasť ďakujeme zúčastneným študentom a pedagógom.

Ing. Renáta Turicová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »