Kultúra

Týždeň slovenských knižníc v Mestskej knižnici v Dobšinej

Knihy. Pre niektorých neoddeliteľná súčasť povinného čítania a učenia sa, pre iných, aj čas oddychu. Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej postave slovenskej histórie – Martin Hrebenda Hačavský. Tento šíriteľ slovenskej a českej knihy ,a tým aj vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri , zbieral staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov roznášal nové slovenské a české knihy. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.

Do mesiaca knihy vhodne zapadol aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999. Počas týchto dní sa aj žiaci Základnej školy zapojili do rôznych aktivít. Žiaci 5.A čítali rozprávky, knihy veršov, dobrodružné knihy a svoje dojmy z prečítanej knihy zapísali do čitateľského denníka. Zahrali sa aj na spisovateľov a spisovateľky a napísali krásne rozprávky. Môžete si ich prečítať pri vstupe do Mestskej knižnice v Dobšinej. Žiaci 5.A,7.A sa zúčastnili aj besedy s pani Štefániou Heutschyovou, pracovníčkou Mestskej knižnice v Dobšinej. Cieľom besedy bolo pripomenúť, že aj v období informatizácie, moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam.

Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Andrea Brondošová, foto: Juraj Karika