Tradície si pripomenuli v Dobšinej Jánskou vatrou

V Dobšinej si v piatok 24. júna 2016 na svoje prišli priaznivci tradícií. V blízkosti areálu chatovej osady Alweg sa pre širokú verejnosť konalo podujatie zapálenia Jánskej vatry, ktoré usporiadalo Mesto Dobšiná. O 19.-nástej hodine bol areál chatovej osady preplnený domácimi obyvateľmi, ale aj návštevníkmi, ktorí si vypočuli príhovor primátora mesta Dobšiná a následne sa o program v znamení ľudových piesní a tancov postaral FS Gemer. Dobšinskí folkloristi nevynechali ani veselú karičku, ktorou k tancu priviedli aj netanečníkov a nedávno nás ňou reprezentovali v Košiciach. Následne sa hudobného slova ujala ľudová hudba Vlachovanä.

Pálenie vatier a tradíciu Jánskych ohňov nachádzame už u starých Slovanov. Vatra symbolizovala vítanie letného slnovratu a pôvodne to bola noc plná magických okamihov, no tiež úkonov. Vatru v Dobšinej, o ktorú sa postarali Mestské lesy Dobšiná spol. s.r.o slávnostne zapálil primátor mesta, Ján Slovák pričom krátko predtým povedal: „táto noc má byť čarovná a priniesť každému zdravie, šťastie, lásku a všetko to dobré. Dúfam, že sa to dnes splní.“ Prítomní účastníci podujatia sa mohli osviežiť pivom, ktoré poskytol motoklub No Saints. Podujatie v Dobšinej prišiel svojou prítomnosťou podporiť na dvojkolesovom tátošovi aj primátor mesta Rožňava, Pavol Burdiga.

Hlavný usporiadateľ, Mesto Dobšiná pripravilo okrem pestrého programu aj malý bonus v podobe možnosti opekania slaniny priamo na ohnisku v areáli Alweg. O ozvučenie a hudobný podklad sa postaral DJ Korintuš a na celé podujatie dohliadali členovia Dobrovoľného hasičského zboru a Slovenského Červeného kríža v Dobšinej.

Text, foto: Juraj Karika, video: Viktória Bachňáková