Aktuality

Telekom spustil 3G sieť v Dobšinej

 

V polovici mesiaca júl sme vás informovali o výstavbe vysielača spoločnosti Telekom na streche obytného domu nachádzajúcom sa na sídlisku Rozkvet so súpisným číslom 344. Pripomeňme, že spoločnosť Telekom podala ešte minulý rok žiadosť o povolenie stavby, pričom stavebný úrad sa k stavbe vyjadril kladne. Všetky úkony ale sprevádzali aj protesty obyvateľov, ktorí  na konci minulého roka podali petíciu a na pôde mestského zastupiteľstva protestovali proti výstavbe vysielača. Argumentovali najmä obavou zo žiarenia, ktoré je uznané aj svetovou zdravotníckou organizáciou ako možný zdroj onkologických ochorení.

 

Všetky tieto snahy, ale neboli akceptované.  Poslanci sa napokon po búrlivej diskusií zhodli na tom, že mesto Dobšiná do tohto procesu už nijako zasahovať nemôže, no zhodne tvrdili, že obyvatelia neboli zo strany Telekomu adekvátne informovaní o zámere výstavby vysielača siete 3G. Na sociálnych sieťach, ale aj v uliciach mesta sme vtedy spozorovali viac prevažujúcich negatívnych vnímaní výstavby vysielača.  O škodlivosti elektromagnetického žiarenia sú mnohé štúdie, z čoho jedna hovorí, že ľudia žijúci 50 až 300 metrov v okruhu antén sú v zóne vysokej radiácie a sú náchylnejší reagovať na škodlivé účinky elektromagnetického žiarenia, čo sa môže prejavovať narúšaním spánku, závratmi, depresiou, poruchami zraku a vo vážnych prípadoch zaznamenaním zvýšeného počtu onkologických ochorení. 

 

Po nedávnej realizácii zvyšovania rýchlostí  aDSL siete pre všetkých zákazníkov Telekomu, sa dnes 3G sieť stala v Dobšinej realitou. Ako mnohí postrehli na displejoch svojich mobilných telefónov, na prislúchajúcej časti sa majiteľom zobrazila nová ikonka s názvom 3,5G. Je to znamením, že vysielač, ktorý bol 17. Júla osadený na obytný dom na sídlisku Rozkvet, bol daný do prevádzky. Čo táto zmena ale znamená pre užívateľov? Slovak Telekom pokryl v uplynulých dňoch sieťou 3,5 G ďalšie mestá a obce v rozličných regiónoch Slovenska.  3,5G je vlastne technológia HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access), ktorá má za cieľ zvýšenie prenosovej rýchlosti smerom k užívateľovi (download) s rýchlosťou 5,8 Mbit/s.

 

Všetky tieto zmeny by mali pocítiť zákazníci Telekomu v Dobšinej najmä z hľadiska komfortnejšieho, rýchlejšieho a stabilnejšieho surfovania po internete. Taktiež je tu aj možnosť využitia videohovorov, ktoré, ale podľa mnohých ankiet nemajú u zákazníkov príliš vysokú odozvu. Na svoje si tak prídu najmä používatelia internetu v mobile, alebo mobilného internetu, ktorí zvýšenie rýchlostí a skvalitnenie siete určite ocenia, pretože v minulosti sa sťažovali najmä na nedostatočnosť siete. Zmeny sú pritom zo strany Telekomu logické. V dobe počítačov, notebookov, tabletov a smartfónov užívatelia vyžadujú služby, ktoré priamo súvisia s ich zakúpenými zariadeniami, ktorých rozmach sa v posledných rokoch niekoľko znásobil. 

 

Ilustračné foto: FB – Dobšinský klebetník, Zuzana Ferenčíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »