Tabuľu zavraždeným Dobšinčanom odhalil účastník transportu smrti

Od tragickej udalosti, ktorá zasiahla Dobšinú a jej obyvateľov uplynulo už 68 rokov. No aj po tomto období v mnohých vyvoláva zdesenie, či odpor voči tomu, čo sa udialo v noci z 18. na 19. júna 1945 blízko Přerova. Po mnohých rokoch núteného mlčania sa v posledných desaťročiach vynárajú fakty, ktoré sa postupne dostávali na verejnosť o jednej krutej masovej vražde nevinných žien, detí a starcov, len preto, že ich predkovia pri budovaní prosperity nášho regiónu a tiež Dobšinej si zachovali a používali nemecký jazyk.

Dnes sa stretli zástupcovia Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej a vedenia mesta v Evanjelickom chráme Božom, aby si pripomenuli zbytočne zmarené životy nevinných, ale tiež si ich okrem spomienky a modlitby uctili aj odhalením pamätnej tabule. Samotnú tabuľu prišiel odhaliť jediný žijúci účastník transportu smrti, ktorého osud ušetril masakry, pán Pavol Molnár (druhý zprava). Jeho svedectvo máte možnosť vidieť aj v priloženom dokumente pod príspevkom. Bol v tom čase dieťa, no aj tak si živo dodnes spomína na túto tragédiu.

Ako povedal v dokumente: „Boli ozbrojení, vyháňali ľudí z vozňov von, že treba ísť na nejaké nútené práce. Keď boli zoradení všetci, mama mala to šťastie, že vojak, ktorý blízko nej bol a so mnou sa tam motala, tak kývol rukou a a pustil nás. V noci sme sa s mamou vrátili k vozňom a ráno sa dozvedela čo sa stalo. Ten transport, do ktorého sme sa s mamou dostali, ten už okamžite odchádzal preč, takže nečakala na nič, že aké by bolo vysvetlenie, bola rada, že sme zostali nažive, lebo mne tam zostal okrem otca, starý otec, aj teta. Všetci boli tam zastrelení“.

Dnešné služby Božie viedol evanjelický farár Mgr. Radovan Gdovin a do Dobšinej zavítala z Pezinka aj farárka, momentálne na dôchodku, ktorá v rokoch 1990 – 1996 pôsobila v Dobšinej, Mgr. Helena Benková. Po službách Božích a následnom odhalení pamätnej tabule, na ktorej je 110 mien zavraždených Dobšinčanov z celkového  počtu 265 obetí, ktorú dal vyhotoviť Karpatsonemecký spolok v Dobšinej, sa prítomní v sprievode presunuli na cintorín. Tam položili vence k pamätníku tejto nezmyselnej, masovej vraždy, ktorá sa udiala v novodobých dejinách a navyše v čase mieru. Kompletné historické súvislosti nájdete v priloženom videu pod fotogalériou.

{gallery}foto_aktuality/prerov_2013{/gallery}

Foto: Redakcia MD, Video: STV