Kultúra

SZPB si spomenulo aj na najstarších členov

V reštauračnej časti podniku Vináreň, sa v piatok, 13. septembra zišli členovia a sympatizanti miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Všetci sa stretli na členskej schôdzi, ktorá sa konala pri príležitosti 69 výročia SNP, pričom sa jednalo aj o hodnotenie krokov organizácie v uplynulom období. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov má v našom meste dlhoročnú tradíciu a momentálne združuje dovedna 44 aktívnych členov. Z nich nadpolovičná väčšina zavítala do Vinárne, kde ich príhovorom privítal predseda, pán František Novotný.

Ako pán Novotný povedal pre náš portál: „Som veľmi rád, že sa nám v tomto roku podarilo dostať do úzkej spolupráce s Klubom dôchodcov v Dobšinej. Bolo by veľmi dobré, keby sme vedeli získať nových členov, najmä takých, ktorí majú vzťah k našej organizácií a mladých ľudí. Dnešný deň sme vybrali preto, lebo mali sme pôvodne pripravený zájazd, k pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Mnohým to však vek nedovoľuje a preto sme po dohode s pánom primátorom pripravili dnešné posedenie.“ Povedal nám pán Novotný.

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov si každoročne pripomína v januári oslobodenie mesta, v máji je to kladenie vencov ku pamätníku Slovenského národného povstania na ulici SNP a v auguste, oslavy SNP, ktoré boli tento rok omnoho mohutnejšie a prilákali aj mladých ľudí. Postarala sa o to najmä partizánska vatra, ktorú mohli návštevníci vidieť v blízkosti areálu chatovej osady Alweg. SZPB sa podľa vyjadrení znovu stretne aj v decembri, pri pamätnej tabuli osadenej na budove pošty, venovanej nacistami zavraždenému partizánovi Karolovi Adlerovi.

Už ale v tomto roku sa organizácia pripravuje na okrúhle 70. výročie SNP , do ktorých sa zapojí aj mesto Dobšiná, za ktoré nám o nich načrtol viac primátor mesta Karol Horník (Smer-SD): „My sme tohto roku urobili pokusne partizánsku vatru. V budúcom roku plánujeme urobiť ohne na horách, presne ako voľakedy, na azbeste, na Gúgli, Pišli, prípadne aj inde. Vytipujeme lokality, kde budú ohne najvhodnejšie a veľmi precízne a zodpovedne, pripravíme tieto mestské oslavy okrúhleho výročia SNP. Ak sa tiež nazbiera z tejto organizácie 20 ľudí, ktorí budú chcieť ísť na celonárodné oslavy SNP do Banskej Bystrice, mesto sa bude podieľať na tom, aby sa náklady uhradili.“

Na stretnutí bol podávaný všetkým zúčastneným aj chutný obed, ktorý zabezpečilo SZPB, no členovia organizácie nezabudli ani na tých, ktorí sa dostaviť nemohli z dôvodu zaneprázdnenosti, vysokého veku, nevládnosti či ochorení. „Okrem nás, ktorí sme tu prítomní, pôjdeme aj ku všetkým, ktorí sú našimi členmi, ale nemohli sa zúčastniť. Je to presne 12 ľudí a chceme, aby všetci cítili to, že sme mali členskú schôdzu a ani na nich sme nezabudli.“ Dodal na záver predseda SZPB František Novotný a primátor mesta pridal pre každého malé balíčky s ovocím.

{gallery}foto_organizacie/szpb_schodza2013{/gallery}

Foto: Redakcia MD