Svoje povinnosti počas zimnej údržby majú aj majitelia nehnuteľností

Oficiálne zimná údržba vo väčšine miest začína od 15. novembra a končí 31. marcom. Všetko samozrejme ovplyvňujú podmienky počasia a neraz sa v našej oblasti stalo, že sneh pracovníci Podniku služieb pluhovali aj v polovici apríla. Mesto Dobšiná je rozdelené na viacero zón. Prvá zóna je tá, ktorá je pre obyvateľov najviac potrebná a nachádza sa v nej centrum, hlavná ulica, samozrejme komunikácie pri školách, obchodoch a zdravotnom stredisku. Druhou zónou sú priľahlé ulice a treťou zónou sú lokality mimo mesta. Dodajme, že Dobšiná má dovedna viac ako 24 km mestských komunikácií vo svojej správe.

Treba pripomenúť aj to, že nie všetky povinnosti za stav najmä chodníkov v zime nesie mesto, aj keď častá kritika od obyvateľov spadá práve na jeho plecia. Povinnosťou majiteľov budov, či prevádzok je od roku 1984 dodnes okrem odhrabávania snehu a odstraňovania poľadovice, zamedziť aj padaniu snehu a ľadu zo striech. V prípade, že sa niektorí z vlastníkov dlhodobo nestará o priechodnosť a bezpečie chodníkov pred svojou nehnuteľnosťou, mestská polícia ich môže vyzvať, aby tak urobili. Majiteľ priľahlej nehnuteľnosti taktiež priamo zodpovedá za prípadné ujmy a škody na zdraví a majetku.

O stav komunikácií na území mesta Dobšiná sa stará Podnik služieb, ktorý podľa vyjadrení má v súčasnosti vo svojom areáli 150 ton štrku a 10 ton posypovej soli. Stavy jednotlivých materiálov dopĺňa podľa aktuálnych údržbových požiadaviek. V starostlivosti o verejné priestranstvá vypomáhajú počas zimného obdobia aj pracovníci VPP. Takto sa v meste o údržbu priamo na uliciach stará striedavo okolo 80 verejnoprospešných pracovníkov.

Text & foto: Juraj Karika