Kultúra

Stretnutie Buleenerov v Dobšinej s pestrým programom

V nedeľu 14. augusta členovia Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej zorganizovali v poradí už 20. stretnutie Buleenerov. To sa konalo v priestoroch záhrady reštaurácie Tri ruže. Okrem domácich Dobšinčanov sa na ňom zúčastnili členovia a sympatizanti zo Smolníka, Smolníckej Huty a Švedlára, pričom nechýbal ani pestrý program, ale aj ochutnávka typického dobšinského jedla.

Ako nám povedal predseda spolku v Dobšinej Tibor Harmatha: „Naša miestna skupina patrí pod región Dolný Spiš  Účastníci stretnutia dnes mohli ochutnať grulikuchen, ale aj  guláš pripravený vonku na ohni, čo prispelo k dobrej atmosfére nášho stretnutia. Sme veľmi radi, ak naše rady rozšíria aj mladí ľudia, ktorí sa stotožnia s našimi myšlienkami. Máme mnoho aktivít a môžem s radosťou povedať, že sa nám v tomto období podarilo preložiť z buleenerčiny knihu od Samuela Kleina do slovenčiny, nemčiny, a maďarčiny, ktorú v blízkej budúcnosti hodláme prezentovať verejnosti.“

Cieľom  činnosti skupiny v Dobšinej je obnova a upevnenie identity pôvodnej  nemeckej  menšiny Buleenerov v našom meste.  Združujú vyše 90 členov, ktorí sa snažia o pozdvihnutie a podporu v  kultúrnej, spoločenskej a občianskej oblasti a o udržiavanie nemeckého jazyka a nárečia. Ich cieľom je aj rozvíjanie tolerancie a dobrého spolužitia bez ohľadu na národnosť a vierovyznanie. Na stretnutí sa o bohatý program postarali samotní členovia najmä speváckymi vystúpeniami, ktoré boli doprevádzané miestnou hudobnou skupinou.  Atmosféru zo stretnutia sa vám pokúsime priblížiť prostredníctvom fotografií a videa pod príspevkom.

Text, foto & video: Juraj Karika