Kultúra

Stredu obohatili mladí bábkoherci a výtvarníci

V parku na ulici SNP sa dnes o 10.-tej hodine v rámci Dní mesta Dobšiná predstavili mladí bábkoherci z Centra času, detí a mládeže v Dobšinej. Tí si pripravili pre deti z materskej škôlky bábkové divadlo s maňuškami s názvom „Ako išiel zajac do lesa“. Malé pódium v parku tak razom ožilo príbehom, ktorý so záujmom sledovali všetci škôlkari. Tí mali neskôr za úlohu príbeh nakresliť na asfalt pomocou farebných kried. Oslovili sme Bibiánu Slovákovu z CVČ, aby nám priblížila toto podujatie.

„V rámci Turíc sa naše CVČ zapája do rôznych podujatí , pričom jedným z nich je aj dnešné podujatie, ktoré zorganizoval náš útvar Maňúškovo. Dievčatá si pripravili divadelnú rozprávku, v ktorej je použitý preklad slovenských slov do angličtiny. Veľa anglických slov už škôlkari poznajú, pretože jej výučba funguje aj v našej škôlke v Dobšinej. Hlavnou myšlienkou nášho podujatia je zabaviť najmenších, ktorí potom z príbehu môžu pomocou kriedy namaľovať priamo na asfalt to, čo sa im najviac páčilo.“

Druhým dnešným podujatím bol detský výtvarný plenér s názvom „Tajomstvá podzemného sveta“. Ako všetci dobre vieme, Dobšiná je úzko spätá s baníctvom, ktoré jej prinieslo najväčšiu slávu. Práve to sa pokúsili zachytiť pomocou štetcov a farbičiek mladí výtvarníci pod vedením  Základnej umeleckej školy v Dobšinej. Tí sa rozhodli tvoriť pod holým nebom na ploche námestia. Od 14.-nástej hodiny sa teda Námestie baníkov v Dobšinej premenilo na veľký výtvarný ateliér. Ako pre náš portál povedala riaditeľka ZUŠ Dobšiná Mgr. Jana Krišáková:

„S tradíciou maľovania priamo na námestí sme prišli minulý rok a keďže táto akcia mala veľký úspech, tak sme sa rozhodli ju zopakovať. Cieľom je dnes nakresliť tajomstvá podzemného sveta, čiže jaskýň, baní, ale aj škriatkov a tak stvárniť históriu nášho mesta a regiónu. Následne sa práce žiakov vyhodnotia a víťazné práce vystavia v Mestskom kultúrnom stredisku na výstave, pričom si ich verejnosť bude môcť pozrieť od piatku počas Turíc a celý nasledujúci týždeň.“ Dodajme, že podujatia sa zúčastnili deti zo základných škôl na území mesta Dobšiná.

Predstavenie bábkového divadla

Detský výtvarný plenér