Štrajku sa zúčastnia aj školy v Dobšinej

Ako sa uvádza vo vyhlásení rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, rada sa zaoberala na svojom mimoriadnom zasadnutí dňa 27. augusta 2012 vnútropolitickým a ekonomickým vývojom v Slovenskej republike, osobitne problémami v školstve. Po doterajších rokovaniach zástupcov zväzu, ktoré podľa nich nepriniesli očakávané výsledky, zvážili všetky okolnosti, predovšetkým v ich vnímaní negatívne dôsledky politiky vlády SR v oblasti financovania a odmeňovania v školstve a rozhodla vyhlásiť jednodňový výstražný štrajk zamestnancov školstva na 13. septembra 2012.

Ako sa ďalej uvádza, zväz trpezlivo čakal na postup vlády v zmysle jej programového vyhlásenia s očakávaním, že sa konečne začne so systémovým riešením kritickej situácie vo financovaní a odmeňovaní v rezorte školstva. Návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 a východiská na roky 2014 – 2015 vraj neriešia postupné vyrovnávanie handicapov školstva, naopak konzervujú pretrvávajúci stav.

Odbory žiadajú upraviť štátny rozpočet tak, aby reálne platy zamestnancov v školstve porástli budúci rok minimálne o 10%. Žiadajú tiež úpravu systému odmeňovania, ktorý by zabezpečil pedagogickým a odborným zamestnancom platy na úrovni 1,2- až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Podľa posledných vyhlásení v štrajku predpokladajú odbory až 90% účasť zamestnancov v školstve.

Zisťovali sme preto, či sa do štrajku zapoja aj školy na území mesta Dobšiná. Na Spojenej škole, organizačnej zložke Gymnázium sme oslovili RNDr. Vieru Hroncovú, ktorá pre náš portál povedala: „Zapojíme sa všetci, pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci. Je to dohromady 21 ľudí, okrem pani riaditeľky samozrejme. Na budove školy bude vyvesené, že sa do štrajku zapájame a bude tu štrajkový organizačný výbor.“

Potvrdili nám účasť gymnázia na štrajku a na organizačnej zložke Spojenej školy SOŠ panuje rovnaká situácia. Učitelia  nebudú mať v dobe štrajku ani náhradné voľno, ani dovolenku a prídu o jednodňovú mzdu. Sociálna poisťovňa sa im neprerušuje, iba v zdravotnej poisťovni sa poistenie prerušuje na jeden deň , pričom si budú musieť sami uhradiť povinný odvod 1,58 eura.

Na základnej škole sme oslovili riaditeľa Mgr. Jaroslava Hutníka, ktorý nám povedal: „Vo štvrtok som sa vrátil z rokovania z Rožňavy, všetko ešte prerokujeme s predsedkyňou Odborového zväzu . Onedlho má byť ale aj rokovanie s predstaviteľmi vlády a tam ak sa nevyhovie odborármi nastoleným požiadavkám, tak štrajk vo štvrtok bude a naša škola sa zapojí. Mali sme práve aj poradu a všetci naši zamestnanci sa zhodli, že sa k tomuto štrajku pripájame.“

Povedal v piatok 07. septembra pre náš portál riaditeľ základnej školy, pričom v ten istý deň vo večerných hodinách odbory potvrdili výstražný štrajk pre nedohodu na ich požiadavkách s predstaviteľmi vlády. Tým pádom je jasné že štrajku sa zúčastnia všetky školy aj v meste Dobšiná.

Ilustračné foto: Redakcia MD, Video: nso

{youtube} 5a8LdU1Zda8 {/youtube}