Kultúra

Stavanie mája v Dobšinej s pestrým kultúrnym programom

Na ploche Námestia baníkov v Dobšinej privítali mesiac lásky a krásy 28. apríla 2017 o 17:00 hod. členovia FS Gemer. Ľudové tradície vítania azda najkrajšieho mesiaca v roku prostredníctvom stavania mája zaujalo mnohých obyvateľov, aj návštevníkov nášho mesta. Mužskí členovia FS Gemer priniesli v úvode podujatia máj, ako symbol prebúdzajúcej sa prírody na svojich ramenách a ženy ho následne ozdobili pestrofarebnými stuhami. Práve tento zvyk stužkovania už oddávna naznačuje radosť z prevahy jari nad zimou, čo symbolizujú pestré stuhy vo farbách, aké nájdeme v máji aj v okolitej prírode.

Po vztýčení mája nasledoval pestrý kultúrny program, v ktorom nechýbali obyčaje a piesne z nášho regiónu, ktorými žili naši predkovia v symbióze s prírodnými silami. Podujatie podporili aj členovia baníckeho združenia Bratstvo – Bruderschaft, ktoré uchováva tradície s dôrazom na banícku identitu nášho mesta. Aj vďaka týmto organizáciám a ich podujatiam si môžeme vychutnať stavanie májov skoro tak, ako ich poznali naši predkovia, aby sa zachovali aj pre budúce generácie.  Atmosféru z podujatia vám prinášame vo forme fotografií a videa pod príspevkom.

Text, foto & video: Juraj Karika