Kultúra

Stavanie mája v Dobšinej s otvorením motosezóny

 

Na Námestí baníkov v Dobšinej sa v posledný aprílový deň zišli motorkári z celého okolia. Tí otvorili motosezónu prvou jazdou od Tornale, pokračovali Rožňavou, kde motocykle posvätil kňaz a do Dobšinej  dorazili v čase stavenia mája. Okolo 150 nablýskaných dvojkolesových tátošov zaparkovalo na ploche námestia, kde ich čakal folklórny program v podaní FS Gemer a DFS Gemerčatá, ktorí  vytvorili výbornú atmosféru a priblížili tradičné zvyklosti, ktoré boli súčasťou už Slovanskej kultúry . Slovania v dávnej minulosti považovali postavenie mája za vyobrazenie rodostromu, teda záujem založiť si rodinu. Máj v starovekom ponímaní symbolizoval ochranu pred zlými silami a mal ochraňovať domy, ľudí a zvieratá. Neskôr sa máj začal používať ako náznak spoločenskej významnosti.

Následne tento zvyk zľudovel. Napríklad už v  15. storočí cirkevný súd v Čechách uznal uzavretie manželstva na základe sľubu lásky, vernosti a postavenia mája. Tradícia stavania mája sa dodnes zachovala najmä v obciach aj v našom okolí, v Dobšinej prežíva vďaka mladým folklóristom, ktorí ľudovými krojmi, spevom a hudbou, no predovšetkým vyzdobením mája pestrofarebnými stužkami a jeho vztýčením priblížili tieto zvyklosti obyvateľom, ale aj návštevníkom na motorkách. Primátor Dobšinej Ján Slovák privítal u nás toľko motocyklov pohromade prvý krát: „prajem všetkým šťastné kilometre bez nehody a dúfam, že sa takéto otvorenie sezóny stane tradíciou aj v našom meste,“ dodal primátor. V závere bol pre všetkých účastníkov pripravený aj chutný guláš, o ktorý sa postaralo Mesto Dobšiná v spolupráci s motoklubom No Saints a Mestskými lesmi s.r.o. Dobšiná.

Súvisiaci Sviatok práce, 1. Máj mnohí mylne priraďujú iba k socialistickým časom, lebo jeho korene musíme hľadať úplne inde. Uznesenie o jeho oslavách sa prijalo roku 1889 v Paríži, a to na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii robotníkov v americkom Chicagu, ktoré sa konali tri roky predtým za 8 hodinový pracovný čas. Na celom území USA sa vtedy zdvihla vlna protestov a demonštrácií. Centrom boja sa stalo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 1886 až 40 tisíc štrajkujúcich. Oslavy 1. mája majú aj v Dobšinej bohatú tradíciu. Ako prví slávili tento sviatok železniční zamestnanci už na začiatku 20. storočia.

Text, foto & video: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »