Kultúra

Spomienky na povstalecké Vianoce v Dobšinej

Členovia základnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov (ZO SZPB) v Dobšinej, ktorá združuje 43 členov sa v herni kultúrneho domu zišli dňa 05.12.2018, aby si pripomenuli obdobie Vianoc v tomto meste počas povstania. O tom, že nešlo o formálne prepojenie Dobšinej do odboja svedčí aj fakt, že priamo tu sídlil Okresný revolučný výbor, ktorý dokonca vydával na cyklostroji časopis s názvom Náš boj. V meste mali svoj veliteľský štáb aj 12. a 15. prápor z 2. taktickej skupiny povstaleckej armády. Počas septembra a októbra 1944 tu pôsobila dokonca aj vojenská poľná nemocnica, ktorá poskytla záchranu 250 povstaleckým vojakom.

Aké to však v Dobšinej bolo práve počas Vianoc? To nám prezradil predseda ZO SZPB pán František Novotný, ktorý dlhoročne pôsobil aj vo funkcii kronikára mesta. „Presne 22. decembra 1944 bolo v Dobšinej počuť silné detonácie, až sa triasli domy. Zapríčinili to bomby zhodené z lietadiel, ktoré prileteli od severu. Ľudia utekali do verejných úkrytov z obavy, že sa lietadlá vrátia. Bomby dopadli vyše a niže nášho mesta, našťastie neprišlo k stratám na životoch, no k veľkým škodám na majetku. Aj okolo Nového roka bola situácia vážna. Maďarské vojská a ich velitelia sa udomácnili v príbytkoch obyvateľov a tam si užívali aj Vianoce a Nový rok.“

Obyvatelia Dobšinej začali cítiť úľavu až 27. januára, no snehu bolo nadmieru veľa a vojská sa nemohli dostať cez Čuntavu na Hron, ani po ceste na Stratenú. Viac sa preto usilovali dostať na juh, kde predpokladali priaznivejšie podnebie. Od Vyšnej Slanej sa cez Farbiarku zakrátko dostali do Dobšinej vojská rumunských vojakov, ktorí boli pod velením ruských veliteľov a ráno sa už v meste začali slobodné oslavy. Mnohí členovia ZO SZPB v Dobšinej na tomto stretnutí vyrozprávali aj neopakovateľné osobné príbehy o tom, ako trávili Vianoce vo svojich rodinách počas príprav povstania a tiež v období oslobodenia mesta.

Text & foto: Juraj Karika