Kultúra

Spomienky na Dobšinú mám krásne

Hovorí mladá, talentovaná fotografka pochádzajúca z Dobšinej, ktorá v poslednom období svojimi dielami ohúrila aj fotografickú verejnosť na ďalekom Gibraltare. Hovoríme o Radke Horvath (34), ktorá aj napriek vzdialenosti poskytla exkluzívne pre náš portál rozhovor a dovolila nám nazrieť do jej súkromného sveta. Vás, našich čitateľov, preto pozývame na exkurziu čarovných obrázkov, ale aj nenútene skromnej duše Radky Horvath.

Radka, to že pochádzaš z Dobšinej už viem, kedy si odišla zo svojho rodného mesta a kde žiješ momentálne? Prezraď nám to čo by ťa vystihovalo asi najviac.

V prvom rade sa chcem veľmi poďakovať, že som dostala ponuku na tento rozhovor a možnosť prezentovať svoju prácu na webových stránkach Dobšinej. Z Dobšinej som s prestávkami mimo už od svojich 18.-tich, kedy som odišla do Londýna pracovať ako au-pair. Veľmi som už na strednej túžila cestovať a vidieť ako žijú inde a naučiť sa poriadne aspoň jeden cudzí jazyk. Bola to úžasná skúsenosť, vydržala som tam 2,5 roka a vrátila som sa dospelejšia, plná zážitkov a skúseností, ktoré by mi asi malé mesto nedalo. No keď už raz človek okúsi iný svet, začne mu byť Dobšiná tesná a tak som dosť skoro po návrate domov znova vycestovala a strávila som nejaký čas v Taliansku a potom takmer 6 rokov v Prahe, ktorá je pre mňa takmer ako domov, kde mám výborných priateľov a vždy sa tam rada vraciam. Teraz už 4 roky žijem na juhu Španielska a pracujem v Gibraltári.

Odkedy sa zaujímaš o fotografovanie, kto ťa k nemu priviedol, prípadne mala si v tomto smere aj vzor?

K fotografovaniu som sa dopracovala sama cez kreslenie, ktoré ma veľmi bavilo. Chodila som v Dobšinej ešte cez základnú školu pár rokov do ĽŠU na výtvarnú.  Asi v 15.-tich som si u mamy vyprosila kompaktný fotoaparát, ktorý som videla niekde v časopise. Stál len pár stovák a bola to obyčajná bakelitová krabička, ktorá fotila úplne nemožne, ale ja som bola v siedmom nebi. Časom som potom vymenila pár foťákov a pred pár rokmi som si nadelila na Vianoce digitálnu zrkadlovku, ktorá úplne zmenila moje vnímanie fotografie. V tom období som absolvovala aj začiatočnícky kurz fotografie a neskôr som sa stala členkou gibraltárskeho fotografického klubu. Za veľa vďačím aj mojej kolegyni Eve Stachovej, ktorá poskytla fotografie k tomuto článku, a ktorá ma v podstate každý pondelok “dokopáva” na klubové stretnutia.

Nejaký vyhranený vzor nemám. Momentálne ma ale úplne očarujú portréty českej fotografky Petry Klačkovej  a mladučkej ruskej fotografky Anastasie Volkovej. Ich fotky majú dušu a sála z nich neuveriteľná jemnosť a nežnosť. Tiež sa mi ale veľmi páči práca slovenského fotografa Mateja Kmeťa. Jeho fotky sú veselé, optimistické, farebné, proste človeku vždy zdvihnú náladu.

O tvojom nedávnom úspechu na Gibraltári sme sa dozvedeli aj u nás. Prosím ťa povedz nám niečo bližšie o tejto súťaži, o jej samotnom priebehu. Taktiež aké boli tvoje pocity keď si sa prihlásila?

Súťaž, ktorej som sa Gibraltare zúčastnila, organizuje pravidelne každý rok oficiálny fotografický klub, ktorého som členkou od minulého septembra. Je to v podstate súťažná výstava, ktorá má viacero kategórií – začiatočníci, pokročilí, ČB kategória, farebná foto atď. Ja som sa zúčastnila tej začiatočníckej a celkovo som mala v súťaži 5 fotiek. Prihlasovala som sa s neutrálnym pocitom, bola som hlavne rada, že mám možnosť vystaviť svoje fotografie a dostať sa tak trochu do povedomia foto spoločnosti.  Nakoniec som bola ozaj úspešná a získala som dve hlavné ceny v kategórii samostatná fotografia a set zložený z troch fotiek.

Posunula ťa výhra v tejto foto súťaži ďalej, prípadne máš ohľadom fotografovania plány do budúcna ?

Výhra mi určite dodala viac sebavedomia a chuti do ďalšieho fotenia. Bolo to také odobrenie mojej práce. Som veľmi rada, že to ako fotím sa páči aj iným, a teší ma, keď môžem ľuďom svojimi fotografiami robiť radosť.

Máš nejaký obľúbený štýl fotografie, je ti určitý smer (žáner) bližší?

Fotím digitálne, s filmom nemám veľmi skúsenosť, aj keď oco kedysi fotil na film a sám si fotky aj vyvolával. Rada fotím portréty, prírodu, makro, kvetinky. Všetko sa snažím zachytiť prirodzene, či už je to príroda, alebo ľudia. Momentálne mám také čierno biele obdobie a preferujem úpravu, kde digitálna fotografia vyzerá takmer ako keby bola fotená na film. A celkovo mám rada jemnú, nenápadnú, až takú retro úpravu fotografií.

Kde, alebo v čom je tvoj najväčší zdroj inšpirácie?

Inšpiráciu čerpám z vecí, prírody a ľudí okolo seba každý deň. Veľa námetov sa dá nájsť na internete a v časopisoch, ale niekedy len stačí sadnúť si na lúku a človek objaví nový mini vesmír a potom už nevidím a nepočujem a len fotím.

Aké máš spomienky na Dobšinú a tiež čo by si poradila nadaným, mladým ľuďom, ktorí sa cítia byť obmedzení možnosťami malého mestečka?

Spomienky na Dobšinú mám krásne, ja som ju zažila ešte takú „neskazenú“. Nádherná príroda, rodinné výlety a prázdniny na chatách, v zime sneh a v lete horúčavy. Doteraz si pamätám vôňu v krajčírstve, kde kedysi pracovala mama, babkine výborné koláče a dedkove vtipy a neslušné pesničky.  Je toho veľmi veľa a vždy sa rada vraciam do rodného mesta, k mojej rodine, ktorej veľmi vďačím za to, aká som.

Aj keď to bude znieť ako klišé, mladým ľuďom by som poradila, aby neprestali snívať a aby verili, že aj oni môžu v živote niečo dokázať. Ešte ako puberťáčka som si spravila raz taký zoznam toho, čo by som chcela v živote dosiahnuť. Pamätám si akurát dve veci, že chcem pracovať v cestovnej kancelárii a bývať pri mori. Oboje sa mi vyplnilo. Takže je asi načase napísať si nový zoznam, kde bude zahrnuté, že raz budem úspešná fotografka…

Rozhovor pripravil: Juraj Karika

Foto: Radka Horvath (diela) & Eva Stachová (výstava)

Stránky autorky: http://radkahorvath.blogspot.com , FB- Radka Horvathova photography