Spevácka skupina Dobšinky spieva piesne pre radosť

Spevácka skupina „Dobšinky“ vznikla v roku 2015. Repertoár piesní je rôzny. Vychádza z prostredia, v ktorom vznikli, sú zamerané na baníctvo, na krásy prírody, na lásku, na prácu a usilovnosť. Speváčky chceli zostať verné aj piesni, ktorú si pospevovali naši predkovia. Je to najobľúbenejšia pieseň v Bulleenerskom jazyku „Hinder Fridbolt…“. . Okrem toho spievame piesne aj v nemeckom a maďarskom jazyku a piesne našich slovanských východných susedov.

Najčastejšie skupina vystupuje pri rôznych kultúrnych podujatiach v rodnom meste. Sú to Turíce, Oslavy jari, Oslavy SNP, obohacuje programom aj pri príležitosti „Mesiaca úcty k starším“. Ďalej sa vystúpenia uskutočňujú na úrovni regiónu, okresu a v družobnom meste Rudabányia v Maďarsku. V obci Margecany sa spevácka skupina zúčastnila na druhom ročníku krajskej prehliadky speváckych skupín seniorov. Mesto Dobšiná reprezentovali aj pri výročí Matice slovenskej v Rožňave a v obci Mníšek nad Hnilcom. Primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák udelil v roku 2018 speváckej skupine Cenu mesta za úspešnú reprezentáciu na kultúrnych podujatiach.

V tomto roku dostali členky speváckej skupiny Dobšinsky dlho očakávaný darček – nové oblečenie. Samotné oblečenie pozostáva z čiernej vesty (lajblík), bielej blúzky s nazberanými rukávmi a sukne z modrotlače. Pri výbere typu oblečenia sme sa inšpirovali dobovým oblečením aké si obliekali obyvateľky nášho mesta v minulosti. Je pravdou, že niektoré časti (sukňu) sme si prispôsobili podľa vlastnej predstavy. Nové oblečenie je veľmi pekné.

Za všetku túto novú krásu by sme sa chceli poďakovať poslancovi KsK, Pavlovi Burdigovi, ktorý našu prosbu vypočul a zariadil formou dotácie vo výške 3000€ nákup nášho oblečenia. Pomohol nám tým pri dobrej veci. Ďakujem aj primátorovi Mesta Dobšiná, Jánovi Slovákovi a Košickému samosprávnemu kraju za tento finančný príspevok. Za zhotovenie samotného oblečenia chceme vysloviť vďaku krajčírskej dielni v Rejdovej. Spevácka skupina Dobšinky spieva piesne pre radosť a diváckemu prostrediu rozdáva dobrú náladu. V tomto našom snažení budeme radi pokračovať aj v budúcnosti.

Mgr. Valéria Majerská, foto: JK