Kultúra

Sobotné Turíčne sviatky v Ramži

Dnešná Turíčna sobota sa nesie v znamení športu zábavy, ale aj náučných podujatí. V rámci Dní mesta Dobšiná sa v neďalekej Ramži koná aj v týchto chvíľach Juniáles, ktorý zorganizovali pre širokú verejnosť spoločnosť Mestské lesy s.r.o., miestne Centrum voľného času detí a mládeže a mesto Dobšiná. Toto podujatie odštartovalo predstavením maskota CVČDaM, ktoré nesie podobu slniečka. O zábavu detí sa ihneď postaral kúzelník Wolf so svojim bohatým programom. To však nebolo zďaleka všetko, lebo areál Ramže sa premenil na pestrú plejádu súťažných disciplín.

V úvode účastníkov privítala riaditeľka centra voľného času Ing. Mária Rybárová, ktorá predstavila jednotlivé atrakcie situované v dnešný deň do upraveného prírodného prostredia. Na jednotlivých stanovištiach nechýba vodník, či striga pri rozprávkovom strome, ktorí preveria šikovnosť súťažiacich, ale tiež balónová šou. Podujatie prišli podporiť aj mladí hasiči s ukážkou zásahu. Opomenúť nám nedá ani možnosť jazdy na poníkoch, či jazdy na kočoch s prehliadkou dobšinského žrebčína a ukážkami z výcviku koní. Deti budú tiež dnes hľadať poklad Sklenenej pani, kde ich budú čakať na jednotlivých stanovištiach permoníci s truhlicami plnými pokladov.

Podujatie v Ramži je dokonca ozvučené vďaka Júliusovi Korintušovi a má aj moderátorov Jozefa Goreja a Petra Čuchrana. V dnešný deň sa nezabudne ani na dospelých, pre ktorých je pripravený pretek na chodúľoch, lukostreľba, či strúhanie jablka. Nasledovať budú tiež tradičné, no veľmi obľúbené disciplíny vo forme súťaží v rúbaní a pílení dreva. Na podujatí nechýba ani lesná pedagogika a o tradície sa postarajú členovia baníckeho združenia Bruderschaft. Počas celého podujatia budú Ramžou znieť aj tóny country hudby v podaní skupiny Betliarske vidly. Atmosféru dnešného vydareného dňa v Ramži vám prinášame vo fotogalérií a videu pod článkom.

Foto & video: Redakcia MD