Snehová kalamita napáchala v Dobšinej veľké škody

V týchto chvíľach väčšina oblastí na celom Slovensku rieši kalamitnú situáciu, ktorá nastala po výdatnom snežení. Inak to nie je ani v Dobšinej, kde vplyvom tejto situácie zostali domáci obyvatelia od skorého rána, až do obedných hodín bez dodávok elektriny. Vedenie aj po jej obnovení na mnohých miestach kolíše a problémy hlásia aj mobilní operátori, ktorých siete nefungujú. Rovnaká situácia je pri DVB-T vysielaní a to už od včerajška. Horský priechod Dobšinský kopec bol na viac hodín taktiež uzavretý.

Všetko má na svedomí kalamita a jej obrovský rozsah, čo prekvapilo aj skúsených pracovníkov Podniku služieb mesta Dobšiná. Ako pre náš portál povedal konateľ spoločnosti, pán Tibor Harmatha: „Takéto škody si nepamätám za 26 rokov svojho pôsobenia. Vplyvom  ťažkého a stále pribúdajúceho  snehu na mnohých miestach v meste úplne potrhalo vedenie verejného osvetlenia a mestského rozhlasu. Verejné osvetlenie a rozhlas bude fungovať zatiaľ v núdzovom režime a to v strede mesta, iné lokality nateraz zostanú odrezané a riešené v budúcnosti.

Veľmi nám pomohli pracovníci Mestských lesov a ich technika, bez ktorej by nebolo možné túto situáciu zvládnuť. Mnohí sú na nohách celých 20 hodín a stále spriechodňujeme komunikácie v meste. Mnohé však, ako nahrnutie snehu na kopy budeme riešiť až v pondelok. Problémom bola aj nafta, keďže pre prerušenie dodávok elektriny čerpacia stanica v Dobšinej nefungovala. Primátor mesta Ján Slovák preto vybavil naftu na riešenie kalamitnej situácie z Rožňavy. Všetkým patrí vďaka, ktorí pri tejto situácií pomáhali.“

Ako môžete vidieť na našich záberoch vo fotogalérií, v celom meste sa rátajú škody, ktoré kalamita spôsobila. Jednak na rozvodných sieťach, sieti verejného osvetlenia, mestskom rozhlase, ale aj na verejnej zeleni. Za obeť kalamite padlo niekoľko stromov a kríkov, kde zasahovali hasiči a mnohé sú veľmi poškodené. Mestské komunikácie sú vďaka pracovníkom Podniku služieb mesta a Mestských lesov spriechodnené a na mnohých miestach sa zmobilizovali aj obyvatelia, ktorí si navzájom začali pomáhať pri odhŕňaní snehu, alebo dokonca odstraňovaní následkov.

Foto: Redakcia MD