Aktuality

Slovanské tradície ožili v podobe Jánskej vatry nad Dobšinou

 

V Dobšinej sa konal prvý ročník podujatia s názvom Pálenie Jánskej vatry. Toto obnovenie Slovanskej tradície sa uskutočnilo o deň neskôr kvôli nepriazni počasiu vo štvrtok 25. júna o 20:00 hod. v okolí chatovej oblasti Alweg. Cieľom podujatia bolo oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána. V tradičnej kultúre sa tým oslavoval letný slnovrat a v kresťanskej kultúre takto spomínali na svätca Jána Krstiteľa.

V predkresťanskej dobe boli základnou zložkou sviatku oheň, voda a zeleň. Významnú úlohu zohrávali spoločné hostiny a hry. Zvyky slúžili na odohnanie zlých síl, oslavy striedajúceho sa ročného obdobia a ochránenie úrody. „Nech táto čarovná noc prinesie šťastie vám, vašim deťom a všetkým, ktorých máte radi“ povedal zúčastneným primátor mesta Dobšiná Ján Slovák pri zapaľovaní Jánskej vatry. Atmosféru po celý večer umocňovali ľudové piesne v podaní domáceho FS Gemer. Na bezpečnosť celý čas dohliadali členovia mestského hasičského zboru.

Generácie pred nami tiež verili, že aj byliny nájdené v túto magickú moc, majú ozdravujúce účinky. U Slovanov to bola jedna z najvýznamnejších udalostí roka, najmä pre previazanosť s  letným slnovratom, ktorý je oslavou Slnka. To významnou mierou ovplyvňovalo plodnosť, úrodu a tým aj dostatok obživy pre ľudí. S obdobím osláv letného slnovratu sa spája mnoho zaujímavých faktov, ako aj, že v tento deň je najdlhší deň a najkratšia noc. Tí ktorí sa podujatia  zúčastnili, prežili príjemné chvíle v kruhu priateľov a známych, no najmä večer plný legiend a tradícií našich predkov.

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »