Kultúra

Slávnostne odhalili monolit, ktorý symbolizuje banícku históriu

V rámci Dní mesta Dobšiná a v poradí už 22. Turíčnych sviatkov sa v Dobšinej na ulici SNP o 15:00 hod. slávnostne odhalil prírodný monolit. Ten má symbolizovať banícku históriu mesta Dobšiná a pripomínať ju domácim aj návštevníkom mesta. Monolit bol privezený v minulom roku, presne 25 augusta 2013 z údolia Dobšinského potoka, pod murovaným mostom lesnej cesty z Čuntavy za pomoci ťažkých mechanizmov. Následne mu vedenie mesta vybralo miesto na hlavnej ulici a do terajších Turíčnych sviatkov sa skrášľovalo jeho okolie.

Osadená bola aj informačná tabuľa, ktorá návštevníkov informuje v štyroch jazykoch o tejto skvostnej prírodnej pamiatke. Informačná tabuľa informuje o tom, že monolit zložený z ruly bieleho kremeňa bol na toto miesto dovezený zásluhou vedenia mesta Dobšiná. Cesta, na ktorej sa samotný monolit našiel bola v minulosti obchodnou furmanskou konskou cestou, po ktorej sa vozili produkty z vysokých pecí a železiarní z okolia Dobšinej, smerom na sever. A presne v takejto tvrdej hornine, z akej je monolit zložený si vtedajší baníci razili banské chodby. Zo slávnostného odhalenia monolitu vám prinášame fotografie a video.

Foto & video: Redakcia MD