Školskú knižnicu pokrstili písmenkami z cestovín

Slávnostné otvorenie zrekonštruovanej školskej knižnice sa uskutočnilo 11.apríla 2022 v Základnej škole Eugena Ruffinyho v Dobšinej. Autorka detských kníh – Lenka Šingovská za prítomnosti riaditeľa školy – Jaroslava Hutníka, zástupcov školy – Janky Liptákovej, Pavla Fajdeka,  riaditeľky Domu Matice slovenskej v Rožňave – Zlatice Halkovej a jej spolupracovníčky, vedúcej školskej knižnice a koordinátorov čitateľskej gramotnosti prestrihla  pásku na dverách nových priestorov školskej knižnice a oficiálne dvere do knižnice otvorila pre čitateľov našej školy. Prítomní písmenkovými cestovinami pokrstili knižnicu, aby tá mohla začať písať svoju spoločnú históriu s mladými čitateľmi.

Besedy – sprievodné akcie otvorenia knižnice

Beseda s názvom Po stopách kocúra Felixa zaujala našich prváčikov. Prostredníctvom rozprávania z rozprávkovo čarovnej knihy s rovnomenným názvom Po stopách kocúra Felixa sa žiaci dostali do rôznych regiónov Slovenska, aby spoznali ich prírodné i kultúrno-historické osobitosti. Nerozlučným spoločníkom bol roztomilý kocúr Felix, ktorý ich sprevádzal  na objavných cestách po Slovensku. „Stopovaním“ kocúra Felixa prváčikovia hravým spôsobom spoznali zvieratá, rastliny, stavby, odievanie i spôsob života našich predkov vo vybraných regiónoch. Prostredníctvom siedmich zastávok postupne odhalili spôsob života v zradných horách, v tajomnom lese, v kráľovskom meste, na salaši i na dedine, na gazdovskom dvore a pri vodnom mlyne. Pútavé rozprávanie autorky knihy umocňovali ilustrácie. Prostredníctvom nich sa žiaci preniesli do doby dávno minulej, ktorú už sami nemôžu zažiť. Vďaka tejto besede sa v detských srdciach ukryjú obrázky z nášho krásneho Slovenska, ktoré ich budú sprevádzať celým životom.

Predpoludnie pokračovalo v znamení kníh a knihomoľom z 5. ročníka naša vzácna návšteva, autorka zážitkových projektov a kníh odhalila počas besedy s názvom Dodo v krajine permoníkov tajomný svet permoníkov, ktorí strážia podzemné poklady hôr a chránia ich pred zneužitím. Pomáhajú statočným baníkom v ich ťažkej práci a bdejú nad ich životom a zdravím, pretože ľudský život je vzácnejší ako všetky poklady sveta. Veríme, že nové priestory školskej knižnice a knižné skvosty v nej ukryté prispejú k rozširovaniu klíčiacich vedomostných horizontov našich žiakov.

Mgr. Marína Krivanská, ZŠ Eugena Ruffinyho v Dobšinej