Aktuality

Sklenená pani zdobí dobšinské námestie

 

V Dobšinej znovu ožila povesť o Sklenenej pani z Marón. Zásluhu na tom má umelec z Polomky, ktorý Dobšinčanom, túto v našom meste dobre známu povesť sprítomnil formou vyrezávaného diela, ktoré od včerajška môže vidieť každý. Priamo na ploche námestia, drevená socha našla svoje miesto, kde ihneď upútala domácich, aj návštevníkov. Rezba má podľa vyjadrení viac priblížiť históriu Dobšinej každému, najmä však mladšej generácii, ktorá sa aj touto formou môže dozvedieť oveľa viac o svojom meste.

Asi najznámejšia dobšinská povesť má priamy súvis s vpádom Turkov, ktorí vpadli do Dobšinej v noci zo 14. na 15. októbra 1584. A tu sa začína písať príbeh Sklenenej pani ako ho poznáme. Bola to krásna rusovlasá krčmárka z Bujaka. Aká bola krásna, taká bola vraj lakomá. Keď videla, že sú Turci v Dobšinej, zobrala vrecia s dukátmi a zakopala ich v lese nazvanom Maróny. Keď sa vracala domov, prepadol ju Turek, ktorý ju aj zavraždili. Priekliatim sa premenila na priezračný prízrak a jej duch sa domácim objavuje dodnes v miestach zakopaného pokladu okolo dátumov tureckého pustošenia. Láka vraj peniazmi, no používa aj “žeské zbrane” na zvábenie mužov.

Celý výjav môžeme nájsť zachytený v obraze na mestskej radnici. Ako pre náš portál uviedol riaditeľ Podniku služieb mesta Tibor Harmatha, “dostali sme úlohu, aby sme včera osadili sochu na námestí. Dodatočne by mala prísť aj tabuľa, kde bude presne popísané, kto sochu vyrobil, ale aj to, kto bola Slenená pani. Je to veľmi dobrý symbol, ktorý má priamy súvis s históriou mesta a vhodne vyplní priestor. Už v projekte rekonštrukcie námestia, bolo počítané s priestorom určeným na umelecké diela.”

Dozvedeli sme sa, že autorom sochy z dreva je známy rezbár Martin Kalman z Plomky. Ako všetko vzniklo nám povedala vedúca Mestského kultúrneho strediska Anna Macková. “Nápad prišiel na Turíce, keď v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry, sme boli jednou zo vstupných brán do KSK. Oslovila som tohto rezbára, aby na základe našej povesti vyrobil sochu Sklenenej pani. Robil to ručnou motorovou pílou cez Turíce a asi dvakrát sa sem neskôr vrátil na dokončenie sochy v priestoroch škôlky. Podstavec sochy predstavuje tri kopce, teda Maróny, kde Sklenená pani vystupuje z kopcov a v rukách má dukáty.”

Podľa vyjadrení vedenia mesta, realizácia sochy bola financovaná z rozpočtu Košického samosprávneho kraja formou dotácie v rámci Turíčnych sviatkov a remeselníckeho Jarmoku. V budúcnosti sa vraj plánuje aj to, aby na každé Turíce, bola znovu vyrobená ďalšia socha, či iné umelecké dielo, ktoré by poukazovalo na históriu mesta. Diela majú byť postupne osadzované na ploche bývalej autobusovej zastávky na námestí, povedľa Sklenenej pani, ktorá od včera zdobí námestie a púta pozornosť okoloidúcich. Pozrite sa na priložené fotografie z výroby Sklenenej pani v Dobšinej a video, ako vznikajú diela Martina Kalmana.

{gallery}foto_aktuality/sklenena_pani{/gallery}

Foto: Redakcia MD a MsKS Dobšiná, video: YouTube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »