Kultúra

Sklenená pani dodnes stráži poklady

 

Nedávno si obyvatelia mesta Dobšiná pripomenuli už 428 výročie vpádu Turkov do Dobšinej. Turci vtedy do zajatia odvliekli 352 obyvateľov mesta, čo predstavovalo obrovský počet zajatých, ktorí putovali na Fiľakovo a odtiaľ sa roztratili po provinciách Osmanskej ríše. Táto smutná udalosť nezanechala v mysliach ľudu len trpké spomienky, ale zrodila aj jednu z najznámejších povestí o sklenenej pani z Marón. V roku 1945 dvojica autorov V. Plicka a J. Domasta priniesla vo svojej publikácii s názvom Slovenské historické povesti aj povesť o Sklenenej pani. Dnes vám ju preto na našich stránkach prinášame.

 

„V Dobšinej bývala zemianka, bohatá, že vari v celej krajine nemala páru. Aká bola bohatá, taká bola skúpa. A kto je skúpy, ten je i krutý, a veru, ani ona nemala srdca. Nedožičila ani sebe, ani druhým. Odoprela si aj to najpotrebnejšie. Starala sa iba o dukáty a poklady. Márne sa utiekal k nej núdzny ľud o podporu, darmo prosil, darmo sa dovolával milosrdenstva. Akože mala mať k druhému, keď ho nemala k sebe? Už sa jej ani hlas svedomia neozýval, udusila ho a zabila. „Zasa idú tí túlaví psi!“ Skríkla raz, ako sa dívala cez okno a videla chorľavých vandrovných žobrákov. „Nemám rada ich zlomené oči, ich ubitý pohľad.“ Prišli jej až po samý prah.

 

Zabúchali na dvere a začali sa modliť. Darmo však zdvihli svoje umierajúce oči k boháčke, čo vyšla z dverí. Nie almužnu niesla, ale ťažký kyjak. „Zaraz sa mi practe, lebo inak hneď sa s vami porátam!“ skríkla na nich. Lenže tí boli už skoro mŕtvi a boli radi, že môžu zomrieť aspoň pod strechou a nie, azda vonku v poli, na ceste ako zver. Hlava im už hučala, nerozumeli ju a plazili sa jej cez prah. V tej chvíli dvihla ukrutnica kyjak a rozmliaždila im hlavy. Nechcela sa pozerať na ich zakalené oči. Ako sa však poberala dnu, začula dutý hlas strašnej kliatby:

 

„Mamonu svoju naveky budeš strážiť medzi kými!…“ Len čo hlas doznel, vyšmykol sa jej kýj z ruky aostala ako zmeravená. Darmo hľadala žobrákov, tých už nebolo. Nevidela ich. Mala pred sebou iba ich smutné, mútne, zomierajúce oči. Od tých čias nemala dvoma ani pokoja. Pohľady ubitých vyštvali ju z vlastného domu. Predala celý majetok a našla si úkryt v hore – medzi samými kýjmi – stromami. Vyhrabala tam hlbočiznú jamu a poskladala do nej všetky peniaze. Keď ta dopadol posledný dukát a zazvonil vyčítavým tónom, pribehli do Dobšinej Turci. Skupáňku našli na kraji hory a zahrdúsili ju.  Stala sa vraj priehľadnou a premenila sa na sklenú pannu.

 

Má priesvitné krídla, ktoré v slnečných lúčoch hýria krásou všemožných farieb. Ani čo by dúhu mala v sebe. To údajne za to, aby mohla zvábiť ľudí, najmä mládencov. Najkrajšie sa jej šat zaskvie medzi jedľami. Ožiari, vraj, všetko z vôkol – vôkol. Ale aj inak vábila chodcov. Hádzala pred nich ligotavé mince. Lišťavé, kotúľavé, zvoniace cengáčiky. Možno, chcela im ukázať svoje poklady a vyslobodiť sa. No už ju, vraj, sotva kto vyslobodí, bo kliatba znela „naveky“. Inak by  sa to predsa komusi podariť, malo by to byť úplne nevinné dieťa, také, na ktorom by nebola ešte ani len tôňa hriechu. A ešte niečo: Muselo by trpieť tie najhoršie bezprávia a pritom by sa ešte malo viac starať o druhých ako o seba. To preto, lebo práve dobročinnosť skúpej najviac chýbala.

 

Ak sa kedy nájde na svete taký človek, dostanú sa mu všetky poklady ukrutnej boháčky. Boli však už ľudia aj hriešni, i vinní, čo sa osmelili do hory a údajne sa im podarilo nájsť na Maroone úkryt pokladu Sklenej panej. I peňazí si nabrali, lenže, kým vyšli z hory, všetky sa im na štrky popremieňali. A to, vraj ešte mali šťastie, že ušli. Keby ich bola Sklená pani prichytila, alebo dohonila, bola by ich na kúsky roztrhala. Vinníci pred ňou utekali, nevinní ju nenašiel, nuž na takzvanom Maroone, lesnom výbežku v Ditrichovej doline, stráži si poklady ešte vari dodnes.“

 

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »