Samospráva nám poskytla informácie o odmenách a platoch

Množstvo občanov sa už dlhší čas sťažuje, na slabú otvorenosť Dobšinskej samosprávy v rôznych oblastiach. Ide predovšetkým o poskytovanie informácií, ktoré síce samospráva nemá zákonnú povinnosť zverejňovať, no mnohé v dnešnej dobe tak robia nad rámec svojich povinností. Všetko v záujme informovania občanov. V Dobšinej však citlivejšie údaje, akými sú trebárs platové pomery vedúcich jednotlivých odborov Mestského úradu a štatutára mesta chýbajú. Týka sa to aj ich odmien. Na základe podnetov od občanov, sme preto v tejto veci oslovili Mestský úrad v Dobšinej.

Formou žiadosti adresovanej mestu, sme sa pýtali, na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, na platové pomery vedúcich zamestnancov jednotlivých odborov, prednostu a štatutára mesta a tiež o ich odmenách za minulý kalendárny rok 2013. Odpovede na naše otázky sme v zákonom stanovenej lehote dostali formou e-mailu s prílohou, v ktorej ako vám prinášame nám Mestský úrad v Dobšinej sprístupnil všetky údaje, za čo ďakujeme samospráve. Na úvod povedzme, že zo zákona, sme sa mohli pýtať iba na vedúce pozície Mestského úradu, na platové pomery nižších zamestnancov sa totiž vzťahuje zákon o ochrane osobných údajov.

Odpoveď vypracovala vedúca finančného odboru MsÚ Dobšiná Janka Šrenkelová a jej správnosť svojim podpisom potvrdil primátor mesta Karol Horník (Smer-SD). Ako sa v nej uvádza, toto sú odmeny a platy na MsÚ v Dobšinej. „Odbor vnútra – 630 eur, odbor výstavby – 394 eur, odbor finančný – 599 eur, odbor majetku – 377, odbor kultúry 744 eur, prednosta MsÚ – 833 eur, štatutár mesta – 0 eur. Taktiež vám sprístupňujeme informáciu – reálnu výšku platu zamestnancov a štatutára. Odbor vnútra – 777 eur, odbor výstavby – 747 eur, odbor finančný – 797, odbor majetku – 784 eur, odbor kultúry – 750 eur, prednosta MsÚ – 1098 eur, štatutár mesta – 1858 eur.“ V závere príspevku prikladáme originálny dokument a video ako si žiadať od samosprávy údaje.

AKTUALIZÁCIA: Mesto Dobšiná nám poskytlo neúplné údaje o plate štatutára mesta. Uviedlo, že mesačný plat štatutára činí 1858 eur, no zabudlo sa zmieniť o navýšení k platu masačne o 35%, čo predstavuje 659 eur a teda štatutár mesta Dobšiná, ktorým je primátor Karol Horník (Smer-SD) dovedna mesačne na svoj účet dostane bez odmien v dozorných radách a odmeny poslanca Košického samosprávneho kraja spolu 2544 eur, čo dokladáme aj týmto linkom, kde si môžete pozrieť schvaľovanie jeho platu. Pzrite si to tu.

Dokument: Odmeny a platy na MsÚ Dobšiná

Ilustračné foto: Redakcia MD, video: Jozef Karika