Restaurant Day prvýkrát v Dobšinej

Dobšiná sa vďaka OZ Detstvo deťom dnes zaradila medzi štyri mestá v rámci celého Slovenska, v ktorých ožil medzinárodný Restaurant Day. Bratislava, Modra, Košice a Dobšiná, spolu mali 19 miest, kde sa iba v tento jediný deň otvorili jednodňové reštaurácie. V Dobšinej sa tak stalo na Zimnej ulici, v sídle OZ Detstvo deťom, ktoré v dnešný deň otvorilo svoje dvere širokej verejnosti. Restaurant Day je v našich končinách pomerne neznámy, no myšlienka toho dňa si získala organizátorov v Dobšinej natoľko, že sa doň zapojili s veľkým nasadením, aj napriek nepriaznivému počasiu.

O čom je Restaurant Day? Jedná sa o medzinárodný festival jedla, do ktorého sa môže zapojiť ktokoľvek. Stačí si otvoriť vlastnú jednodňovú reštauráciu, kaviareň či bar. No na rozdiel od tradičných podnikov, ktorých cieľom je predovšetkým zisk, Restaurant Day je o pohostinnosti, spoznávaní nových ľudí a v neposlednom rade o kultúre jedla, ktoré je typické pre danú lokalitu. V našom meste na stole plnom dobrôt v OZ Detstvo deťom nechýbal napríklad grulikuchen, ktorý je jedným z tradičných jedál nášho mesta.

Ako pre náš portál povedala RNDr. Eleonóra Liptáková: „Tento deň si získal priazeň v mnohých štátoch sveta. Často si premieňajú rôzne centrá a organizácie svoje priestory na útulné reštaurácie, ku ktorým sme sa rozhodli pridať aj my v Dobšinej. Máme tu rôzne jedlá, od zákuskov, predjedla, až pre náš región typický grulikuchen, ktorý pre nás pripravili starí rodičia mojej kolegyne Eriky Polgáriovej. Koláč zase pripravili naše dievčatá, ktoré navštevujú centrum OZ Detstvo deťom. Zmyslom toto dňa je skrz jedla zapojiť sa do takejto formy verejnej zbierky a tým podporiť organizácie.“

OZ Detstvo deťom, ktoré sa podarilo otvoriť v minulom roku celoslovensky známym učiteľkám z Dobšinej, RNDr. Eleonóre Liptákovej a Mgr. Erike Polgáriovej, plánuje po už zrealizovanej rekonštrukcií svojich priestorov, ďalej zútulniť okolie centra. Na čiastočne upravenom dvore ma čochvíľa vyrásť malé detské ihrisko, ktoré ešte viac môže napomôcť k realizácií aktivít. Dnešný Restaurant Day v Dobšinej aj napriek nepriaznivému počasiu zožal úspech, do priestorov centra postupne prichádzalo čoraz viac ľudí, ktorí sa svojou účasťou a konzumáciou chutného jedla rozhodli podporiť projekt centra pre maloletých a mladistvých rodičov.

{gallery}foto_organizacie/ded_restaurant{/gallery}

Foto & video: Redakccia MD